Klimaatverandering, sterk toenemende energie behoefte en het opraken van fossiele brandstoffen maken zonne-energie tot een steeds aantrekkelijker alternatief met een groeiend aandeel in de energiepro ductie. Voordat een zonnepaneel tot stand komt heeft de belangrijkste grondstof, silicium, een flink aantal bewerkingen ondergaan. Om te beginnen moet sili cium worden gewonnen uit zand of kwarts. Van dat silicium worden dunne plakjes, wafers, gemaakt. En hier draait het bij Solwafer allemaal om. Baanbrekend Door het nieuwe Ribbon-Growth-on-Substrate-proces (RGS) wordt veel efficiënter met het kostbare silicium omgegaan. In tegenstelling tot de conventionele pro ductiemethode waar silicium in plakjes wordt gezaagd, laat de RGS-methode siliciummoleculen groeien. Vloeibaar silicium wordt via een gietmal gegoten op een hittebestendige, herbruikbare ondergrond. Het vloeibare silicium stolt vervolgens als een dunne folie. 'Revolutionair', noemt Deltaan Kees Westerweele, financieel eindverantwoordelijke voor het Solwafer- project, deze techniek. Westerweele: 'Baanbrekend is het nieuwe productieproces van de wafers. Dankzij de RGS-technologie hoeft er niet meer gezaagd te worden, wat zaagverliezen bespaart. En dat is voel baar in de portemonnee. Bovendien verloopt het pro ductieproces tientallen malen sneller.' Momenteel bereidt Solwafer de bouw van een eerste waferfabrielc in Zeeland voor. Onderzoek vindt plaats middels een pilotmachine nabij Alkmaar. Westerweele: 'De eindfa se van de tests is in zicht, we hopen in de tweede helft van 2010 te starten met de commerciële productie van RGS-wafers.' Internationale kaart Maar voordat het zover is, moet er eerst nog een fabriek worden gebouwd. Er wordt gekeken naar diverse locaties in Zeeland. Een project waarmee de provincie zich op de internationale kaart kan zetten. Niet alleen vanwege het hightech karakter maar ook vanuit ideëel oogpunt, want we werken allemaal toch graag mee aan een beter milieu. Volgens deskundi gen kan zonne-energie een belangrijke rol spelen in het bevredigen van de groeiende energiebehoefte. Bovendien is deze vorm van energie geschikt voor afgelegen locaties in ontwikkelingslanden. Solwafer wil bijdragen om zonne-energie commer cieel exploiteerbaar te maken, voor een snelle en soe pele overgang naar een samenleving die voornamelijk gebruikmaakt van de energie opgewekt uit duurzame bronnen. Westerweele kan nog een voordeel noemen: 'In de volledig operationele waferfabrielc bieden we ruim honderd full-time banen.' Voor DELTA wordt Solwafer op termijn commer cieel interessant: de vraag naar zonne-energie neemt per jaar toe met veertig procent. Maar volgens het bedrijf heeft het met name een maatschappelijke ver antwoordelijkheid om als energiebedrijf te investeren in duurzame energie. Immers: de fossiele brandstof fen worden steeds schaarser, dus voor de energiewin ning zoekt ook het Zeeuwse multi-utilitybedrijf naar alternatieven. Persoonlijk vindt Westerweele het een prettige gedachte dat hij meewerkt aan een beter mili eu. 'Naast al het technisch vernuft, een goed verloop van het proces en de spannende testfases geeft het mij vooral een goed gevoel met Solwafer een steentje bij te dragen aan een schonere wereld, dus een betere toekomst.' i8 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 22