Een kabel leggen in één van de drukst bevaren rivie ren ter wereld. Het lijkt haast een onmogelijke onder neming. Niet alleen qua omvang maar zeker gezien de tijd die ervoor stond. Binnen twee jaar moest de complete klus, van procedure tot uitvoering, geklaard zijn. In oktober 2008 echter werd het technische hoogstandje afgeleverd. DELTA Infra leverde de Westerscheldekabel van i5okV met een trajectlengte van 7 kilometer op om de leveringszekerheid van energie in Zeeland nog verder te verbeteren. Een prachtig voorbeeld van hoe DELTA Infra is gegroeid van 'servicedienst van een nutsbedrijf' tot een aan nemersbedrijf dat prima in staat is om grote en com plexe opdrachten voor derden uit te voeren. Megaklus Met gepaste trots vertelt Fons Pijnen, Manager Business Unit Hoogspanningstechniek van DELTA Infra, over het project. In de 32 jaar dat hij nu werk zaam is bij het Zeeuwse multi-utilitybedrijf is dit één van de hoogstandjes. 'Omdat de kabel onder water gelegd moest worden, in één van de drukst bevaren scheepvaartroutes ter wereld, was het een behoorlijk spannende klus. Gezien de omvang zou je denken dat er een hoop mis had kunnen gaan. Maar omdat we direct in het begin ingezet hebben op drie 'geschikte' tracés zijn alle risico's ingedekt en is de totale procedure niet gestagneerd.' De nieuwe verbinding vervangt de twee oude kabelverbindingen uit 1970, die niet meer voldoende capaciteit hadden door de toename van de belasting in het net. Om de leveringszekerheid te vergroten is de verbinding dub bel uitgevoerd. Totaal ruim driehonderd mensen waren nodig om het project uit te voeren. De kosten bedroegen 35 miljoen euro. Vooral het materieel is van enorme omvang. Om een beetje een beeld te krijgen: er moest zo'n 43 kilometer kabel worden geproduceerd en de haspels waarop de strengen werden aangevoerd wegen 60 ton per stuk. Alles moest op en in het water worden geklaard. Per sleepboot werden bijvoorbeeld vanuit Noorwegen 800 meter lange naadloze kunst stof beschermbuizen aangevoerd. Op samengestelde pontons werden de machines en werktuigen geïnstal leerd waarmee de werkzaamheden op het water wer den uitgevoerd. 20 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 24