Werkwijze Voordat de kabel op zijn plaats kon worden gelegd, moesten enorme boringen worden verricht. Om de zeewering niet aan te tasten, zijn diep onder de dijken twee tunnels geboord van 350 meter lang. De sleuven waarin de kabel ligt zijn dwars door de Pas van Terneuzen, de Middelplaat en de Everingen gebaggerd. Het leggen van de hoogspanningsverbin ding gebeurde vanaf het legponton. De kabelbundel werd aan boord samengesteld en ging vervolgens overboord. Dat ging 24 uur per dag door, zo'n ander halve meter per minuut. Achter het legponton voer een volgboot. Via een beeldscherm aan boord werd gecontroleerd of de kabel goed in de gebaggerde sleuf terechtkwam. Ook ging er af en toe een duiker naar beneden om het werk te controleren. De kabel ligt in de vaargeul op een diepte van ongeveer drie meter in de rivierbodem. Om beschadi ging van ankers te voorkomen is er uit voorzorg een beschermende laag steen gestort. In de Everingen kruist de kabel éénmaal de Westerscheldetunnel. Op het land ligt de kabel ongeveer een meter diep in de grond, om uiteindelijk bij de zogenoemde opstijgpun- ten aan te sluiten op de bovengrondse hoogspannings masten. Pijnen: 'Tijdens de werkzaamheden is de vaargeul niet afgesloten. Door doelgericht overleg met de Verkeerspost Terneuzen en de Scheepvaartdienst van Rijkswaterstaat heeft het scheepvaartverkeer geen hinder ondervonden.' Vanaf het moment van oplevering beschikt TenneT weer over twee gelijkwaardige verbindingen tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland. Omdat uitval zeer ernstige gevolgen kan hebben, zijn dergelijke belangrijke verbindingen dubbel uitgevoerd. Pijnen: 'De opgewekte elektriciteit van de Elsta-centrale in Terneuzen wordt via de hoogspanningskabel aan het Zeeuwse net toegevoegd. Bij onderhoud of uitval van de Elsta-centrale kan ook elektriciteit naar Zeeuws- Vlaanderen worden getransporteerd. Voorlopig kun nen we nog wel even vooruit met de nieuwe hoog spanningsverbinding. De komende jaren zal blijken in hoeverre de groeiplannen rondom de Kanaalzone tussen Terneuzen en Sas van Gent realiteit worden. Het is de taak van de landelijk netbeheerder TenneT steeds op alle plannen in te spelen om tijdig de hoofd infrastructuur voor elektriciteit op orde te hebben. Wie weet wordt er in de verre toekomst nog een derde verbinding noodzakelijk? De tijd zal het leren. 21 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 25