Niemand zou er een vestiging van een waterbedrijf verwachten. 'Een voorziening die in de periode 1936-1958 heel Zeeuws-Vlaanderen van drinkwater voorzag. We maken er mooi gebruik van.' Aan het woord is Henk Ketelaars, manager van de afdeling Technologie en Bronnen bij Evides, het bedrijf dat de drinkwatervoorziening verzorgt van een miljoen huishoudens in het Rijnmond-gebied, delen van West- Brabant, Goeree-Overflakkee en Zeeland. Daarnaast levert Evides water aan de industrie. Het hoofdkan toor bevindt zich in Rotterdam maar Ketelaars is hier regelmatig te vinden. 'Om de veertien dagen ben ik in Zeeland voor overleg. Interessant: je leert veel mensen kennen van allerlei organisaties die allemaal eigen doelen en belangen hebben, die interactie is boeiend.' Waterwinning en natuurbeheer Het water dat op de locatie Sint Jansteen wordt gezui verd is afkomstig uit het nabij gelegen waterwingebied Sint Jansteen. Dit bestaat uit de bossen bij Steen, de Clingse bossen en de Wildelanden. In het gebied zijn 149 bronnen aanwezig waaruit natuurlijk en geïnfil treerd grondwater wordt opgepompt. Het geïnfiltreer de water is deels afkomstig uit het neerslagoverschot van de aanliggende Belgische polders en deels uit de omgeving. Via een gemaal wordt het regenwaterover schot vanuit de kom van Clinge in de bodem geïnfil treerd in de Clingse bossen. Evides is eigenaar van dit natuurgebied, maar heeft het terreinbeheer hiervan onlangs overgedragen aan Stichting Het Zeeuwse Landschap. Het gebied wordt beheerd volgens een door beide organisaties overeengekomen en goedge keurde beheersvisie. 'Het behoort tot de kerntaken van de stichting en zij kunnen het beter doen dan wij. Het Zeeuwse Landschap heeft speciaal een nieuwe beheerder aangetrokken en er is een toezichthouder die regelmatig in het gebied zal surveilleren.' De locatie St. Jansteen is tegenwoordig een regu liere voorziening met twee functies. En juist door die optimale benutting kan Evides efficiënt opere ren. 'Het is een productielocatie waar industriewa- ter voor de bedrijven in Sluiskil naar boven wordt gehaald maar de locatie dient daarnaast als back-up voor de drinkwatervoorziening. Als er, om welke reden dan ook, iets verkeerd gaat met de toevoer van het water in Zeeuws-Vlaanderen, dan gebruiken we het water uit Sint Jansteen voor de drinkwaterleve ring. Leveringszekerheid, daar gaat het om!' Is er wel eens sprake van een calamiteit? 'Bijna nooit,' meldt Ketelaars. 'We hebben een keer een brand gehad op Ossendrecht, de productielocatie op de Brabantse Wal die Oost Zeeuws-Vlaanderen van water voorziet. Door die brand was het pompstation enkele maanden niet bruikbaar. Toen hebben we, in overleg met de inspec tie, tijdelijk Sint Jansteen ingezet voor het drinkwater. Het water voldoet tenslotte aan de drinkwaternormen. Zodra we het als drinkwater gaan gebruiken, moeten er wel extra controles plaatsvinden.' Rustig vaarwater Het bewaken van de waterkwaliteit. Dat is de kerntaak van de afdeling Technologie en Bronnen van Evides Waterbedrijf. 'Vanaf de bron totdat het bij de mensen uit de kraan komt. Ook doen we hydrologisch onderzoek voor onze grondwaterwinningen en strijden we voor een scho ne, betrouwbare oppervlaktewaterkwaliteit voor de oppervlaktewaterwinningen. We bepalen de techniek waarmee het water gezuiverd wordt, de technologie- en om betrouwbaar drinkwater te maken en we con troleren voortdurend tijdens het hele proces, dag en nacht. De technologische ontwikkelingen gaan overi gens vrij langzaam. Het is een weloverwogen proces, en Ketelaars verwacht wat dat betreft geen hectische bewegingen. Neem bijvoorbeeld het desinfecteren. Ozon is een prima middel om water te zuiveren maar er kleven toch een paar nadelen aan. Wij doen op dit moment studies naar mogelijke alternatieven. We bouwen een proeffabriekje om te kijken hoe het eventueel anders kan, hoe je met nieuwe technieken nog beter kunt zuiveren. Dat wordt enorm zorgvuldig uitgewerkt. Als je een nieuwe zuiveringsmethode wilt toepassen, zoals desinfectie met UV-licht, moet je de inspec tie ervan overtuigen dat je op deze manier nog beter water kunt maken. Het ministerie van VROM kijkt als eindverantwoordelijke voor het drinkwater nauw lettend mee, stelt kritische vragen en controleert. Dat gaat niet van de een op de andere dag, daar doen we gerust een paar jaar over.' 31 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 35