gelijk aan de slag. David Moolenburgh, hoofd Public Affairs en Algemene Zaken van Zeeland Seaports: 'Bedrijven hoeven op deze manier niet eindeloos te zoeken naar geschoold personeel. Ze kunnen de stu denten op de voet volgen en eventueel een baan aan bieden.' En alsof dat nog niet genoeg is, wordt aan Nederlandse kant een professioneel voorlichtingscen trum opgezet om met name de bedrijfssector voor te lichten over de mogelijkheden van biobrandstoffen. Moolenburgh: 'Voordien was het niet gemakkelijk voor ondernemers om informatie te krijgen. Nu kunnen ze bij één loket alles vinden wat nodig is. Niet alleen werk gevers, maar ook werkzoekenden kunnen in de toe komst bij het voorlichtingscentrum terecht.' Marktleider Met een fabriek, een opleidingscentrum en een voorlichtingsloket slaat Bio Base Europe drie vliegen in één klap. 'Bio Base vormt als het ware de koepel organisatie voor alle activiteiten. Het is de ultieme gelegenheid om Zeeuws-Vlaanderen internationaal op de kaart te zetten en bovendien is het dé manier om alle expertise op dit gebied samen te brengen', aldus Moolenburgh. Ook aan Belgische zijde heerst optimis me. 'Wij zijn nu al samen met 1,2 miljoen ton per jaar marktleider in Europa als het over de productie van biobrandstoffen gaat. Rotterdam volgt op de tweede plaats met 900.000 ton. Met deze samenwerking behouden en versterken we onze koppositie', zegt Gents havenschepen Sas van Rouveroij. De multi-utility company is steeds op zoek naar realistische, duurzame oplossingen voor het opwekken van energie. Het lijkt daarom misschien vanzelfspre kend dat DELTA grote sponsor is voor het gehele Bio Base project. DELTA investeert, als enige marktpar tij, 400.000 euro in de totstandkoming van Bio Base Europe. Maar deze investering levert geen direct ren dement op voor DELTA, want alle inkomsten uit Bio Base worden opnieuw geïnvesteerd in versterking van de proeffabriek, en het verder uitbouwen van het trai ningscentrum. Wel heeft het bedrijf belang bij verster king van het cluster Bio-Energie in de thuisregio. Niet alleen vanwege de plannen van DELTA om hier in de toekomst een tweede biodieselfabriek te bouwen, maar ook omdat het de regio aantrekkelijker maakt voor toe komstige medewerkers. Want daaraan is, met de aan komende vergrijzing, en het tekort aan technisch opge leide arbeidskrachten, een groot gebrek. De totale kos ten van Bio Base Europe komen uit op zo'n 21 miljoen euro. Naar verwachting worden in20ioen20ii alle projectplannen gerealiseerd en is het biobrandstofpara dijs aan de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone een feit. 33 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 37