ZEELAND ALS NUCLEAIR je zal maar plantmanager zijn van een kerncentrale. Een grote verantwoordelijk heid bij bepaald geen doorsnee bedrijf. Mario van der Borst doet er niet hoog dravend over: 'Mijn taak is dat die kerncentrale draait en blijft draaien. Niet meer en niet minder. Hoewel, zijn dagen zijn er rijkelijk mee gevuld: personeel aansturen, contacten met politiek, overheid en buitenlandse collega's. Waakhond ook van de veiligheid want dat is core-business num mer één. 'De centrale moet veilig zijn én hij moet elektriciteit produceren. In die volgorde.' Door Rebecca van Wiftene Kernenergie. Dat de acceptatie ervan niet vanzelf sprekend was, is een understatement. Van der Borst herinnert zich de andere tijden maar al te goed: 'Met De Club van Rome had kernenergie een duidelijke plaats. Duurzaamheid werd op de agenda gezet en de toepassing van nucleaire energie werd als moge lijkheid gezien om het verbruik van fossiele brand stoffen terug te dringen. Toen vrij snel daarna de kernwapendiscussie gekoppeld werd aan kernener gie, bleef van die bewustwording weinig over. Niet dat het iets met elkaar te maken heeft maar het was wel bepalend voor de beeld- en meningsvorming. Vervolgens kwam Chernobyl en dat was bijna de nekslag.' Uit de verdomhoek 'We hebben ons jarenlang moeten verdedigen. Nee, dat was niet leuk en ik zag het ook niet als een uitdaging. Dat geldt trouwens voor iedereen in dit bedrijf. Als je van je vak houdt voelt het niet goed om telkens vooroordelen te moeten weerleggen. Mensen die bij ons werken geloven in kernenergie. Niet omdat het dé oplossing is, maar omdat het één van de oplossingen is. We hebben er ook van geleerd hoor. Toen ik hier binnenkwam, 25 jaar geleden, was het echt een gesloten bolwerk. Dat is veranderd, sterker: ik durf te beweren dat we een van de meest transparante bedrijven in Zeeland zijn. Dat is maar goed ook. Het blijft moeilijk om heel ingewikkelde, technische kwesties uit te leggen aan een breed publiek, maar het is onze intentie om zo open mogelijk te zijn. Ook dat hoort bij geac cepteerd worden.' Veiligheid, daar gaat het natuurlijk om. Alle medewerkers, van hoog tot laag, zijn ervan door drongen. 'Al is het goed: het moet altijd beter, op alle niveaus. Ook al hebben we een Rolls Royce, een prachtige, gemoderniseerde Duitse kerncentrale, je moet daar continu verantwoord mee omgaan. Omdat Nederland maar één kerncentrale telt, ben ik veel in het buitenland. Zo rijd ik straks naar Duitsland om te praten over de manier waarop wij mensen laten oefenen met een simulator. Het is uitermate zinvol kennis te delen en ervaringen uit te wisselen met collega's. Al was het maar omdat zij veel meer kerncentrales hebben, dus veel knowhow. Ons pluspunt is dat we, juist door die kleine schaal, heel snel nieuwe ontwikkelingen kunnen doorvoe ren. En omdat we zo klein zijn kunnen we lekker veel 'stelen'! 34 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 38