IMTRUM VAN NEDERLAND Areas for Improvement Met andere woorden: niet eigenwijs zijn maar met het beste je voordeel doen. Wat dat betreft is de nucle aire wereld heel open. In september hebben we een peer review gehad, we hebben er het hele jaar naartoe geleefd. Drie welcen lang zijn twintig collega's van kerncentrales uit de hele wereld hier grondig komen inspecteren, ieder vanuit een eigen specialisme. De ver- betergebieden zijn vastgelegd in zogenoemde Areas For Improvement (AFI). Dat was spannend want er kunnen altijd opmerkingen in staan waar je van schrikt. Nou, dat was niet zo. Dat wil zeggen: er zijn geen ernstige zaken gesignaleerd en de overige details waren allemaal goed oplosbaar. Ook in Zeeland werken we samen op het gebied van veiligheid, met Rijkswaterstaat bijvoor beeld, want ook een Oosterscheldekering moet altijd veilig zijn. Met grote industrieën in onze provincie zijn er op het gebied van persoonlijke veiligheid weer tal van raakvlakken dus het is vanzelfsprekend dat we daarmee ook kennis uitwisselen.' Dat al die aandacht voor veiligheid loont, mag blij ken uit de internationale Benchmarks: sinds jaar en dag is de centrale in Borssele één van de veiligste ter wereld. En met de komst van steeds meer nieuwe, moderne centrales, is dat een hele prestatie. Niet voor niks blikt Van der Borst dan oolc vol ver trouwen de toekomst in. 'Als je me waagt wat er moet veranderen in Zeeland, dan zeg ilc zonder voorbehoud dat er een tweede kerncentrale moet komen. Wat mij betreft in Borssele, ja. We hebben de mensen, de inge nieurs- en constructiebureaus, de ondersteunende industrieën. En als we dan ook nog de Pallascentrale, die researchreactor zoals nu in Noord-Holland staat, naar hier kunnen krijgen dan wordt Zeeland nucle air centrum van Nederland. Een geweldige boost voor Zeeland op hightech terrein. De tijd is er rijp voor. Niemand lean de ogen sluiten voor de verantwoorde lijkheid en zorg om het milieu, het is een mondiaal probleem. De huidige energiehonger is dusdanig groot dat, hoe je het ook wendt of keert, naar oplossingen gezocht moet worden omdat de problemen anders niet te overzien zijn. We kunnen nu eenmaal niet terug naar de prehistorie en denken: dan branden we wel een extra boomstammetje. Voordat we met windmolens en zonne-energie op een rendement zitten van 20 tot 30 procent zijn we veertig jaar verder en die tijd moet je simpelweg overbruggen. En ilc ben blij dat een heleboel mensen intussen beseffen dat kernenergie dan een goed alternatief is. Het is ook precies de reden waarom ■wij het hier zolang hebben volgehouden.' 35 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 39