Denk je aan DELTA, dan denk je aan het nutsbedrijf dat verantwoordelijk is voor de levering van gas, water en elektriciteit in Zeeland. Waar je misschien niet direct bij stilstaat, is dat de inkoop en de verkoop van de grondstoffen voor energiewinning eveneens haar taak is. Een complete handelsafdeling, ofwel de Trade Floor, is ingericht. Op een muur van beeldschermen worden de koersen continu in de gaten gehouden. Voor een leek op de beursvloer is het opletten gebla zen. Termen als 'onbalans', 'interfaces', 'location spreads' zijn hier aan de orde van de dag. Risicomijdende strategie Om niet afhankelijk te zijn van de sterk fluctuerende gas-, stroom- en olieprijzen is de in- en verkoop van energie gespreid. De wereldmarktontwikkelingen wor den per minuut vergeleken en de grootenergieverbrui kers worden op de voet gevolgd. Het is niet voor niets dat de handelsafdeling circa zeventig werknemers telt. Allemaal hebben ze hun eigen specialisatie en samen zijn ze voor één ding verantwoordelijk: zorgen dat de klant genoeg stroom en gas krijgt zonder al te grote financiële risico's te lopen. De onlangs aangetreden manager fan Willem Zwang: 'Het blijft boeiend. We moeten elke dag scherp inkopen en schommelingen in de gaten houden, risico's afremmen en kansen juist pakken.' In plaats van risicovol zijn de trade-activiteiten van DELTA dus juist risicomijdend. DELTA registreert de handelsactiviteiten dagelijks waardoor het magement een adequaat beeld heeft van de markt- en kredietrisi co's. Alle acties zijn vastgelegd in strikte procedures dus er heerst transparantie. Op de naleving daarvan wordt toegezien door een Risico Managementafdeling en een Risk Oversight Comité. Zwang: 'Ons doel is voorname lijk zorgen dat vraag en aanbod op elkaar worden afge stemd. Grote posities zullen we nooit verhandelen en gevaarlijk speculeren is uitgesloten. Mede dankzij de 48 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 52