TRADE FLOOR DELTA OF DE ENERCIETANCO Rekenen, inschatten, de markt verkennen, dealtjes sluiten en de complete wereldhandel analyseren. Op de tweede verdieping van het hoofdkantoor van DELTA in Middelburg gebeurt het allemaal: de in- en verkoop van gas, olie en stroom. Monitoren zijn 24 uur per dag, zeven dagen in de week bemand en naast de marktwaardes van de energiegrondstof fen worden ook de centrales nauwlettend in de gaten gehouden: uitval van één bron bete kent acuut handelen. mandaten en een degelijke, standvastige strategie maken we, ook in tijden van economische crisis, winst.' En inderdaad, uit de cijfers blijkt dat de omzet in het eerste halfjaar van 2008 steeg met 43 pro cent (200 miljoen Euro) en het netto resultaat kwam uit op 60 miljoen euro (een stijging van 16 procent. Zwangs strategie is erop gericht scherp te blijven. 'Het is altijd opletten geblazen, want valt een handelspartij in een diep gat, dan zouden wij mee kunnen vallen. Wij moeten altijd verder kijken dan onze neus lang is. Maar ik maak me totaal geen zorgen, want DELTA heeft de beste analisten van Nederland', lacht Zwang. Doe mij maar 450 megawatt Om een goede constante te houden, worden de eigen energievoorzieningen, zoals de kerncentrale van Borssele en de biomassacentrale te Moerdijk, goed in de gaten gehouden. In diagrammen is te zien hoe de groot verbruiker, zoals Pechiney, voorzien wordt van stroom. Ook het gemiddelde stroomverbruik van de Zeeuwse huishoudens is te volgen. Om verzekerd te zijn van vol doende energielevering koopt DELTA zelf ook energie in. Dit gebeurt op de bilaterale markt (via andere leveran ciers) en op de energiebeurs. Mocht er in de piekuren een centrale uitvallen, dan betekent dit direct handelen, want dan moet er zo'n 450 megawatt worden ingekocht. In de toekomst kan DELTA volgens Zwang nog behoor lijk wat slagen maken. Zo is nog meer winst te realise ren door nog slimmer te handelen en door het vizier nog meer naar buiten te richten. Toch is het gelukt in een vrij korte periode mee te gaan met de veranderende handelsmarkt. Zo ging onlangs de eerste Credit Support Annex, een overeenkomst waarmee de prijsrisico's wor den afgedekt door cash, de deur uit. Voor Zwang kan het nieuwe jaar nu al niet meer stuk. 'De sfeer bij DELTA is helemaal prima, er werken jonge energieke mensen en er heerst geen Amerikaanse zakencultuur die alleen op winst gericht is.' 49 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 53