IDING ENTRAINING ISTUWENDE KRACHT DE ONDERNEMING 'Het gaat vooral om kennis en kunde, om slagvaardig in te springen op externe ontwikkelingen. Neem de liberalisering van de energiemarkt of de splitsings plannen. Dat vraagt telkens weer nieuwe en andere vaardigheden van medewerkers. Daar moeten wij tij dig op inspelen.' DELTA wil competente personeelsle den en werknemers krijgen op hun beurt groeikansen binnen het bedrijf. Ze kunnen hun eigen ambities waarmaken en dat maakt elk werk aantrekkelijk. 'Iedereen die hier werkt ziet de noodzakelijkheid er wel van in. Omdat het doel duidelijk is. Van opdrin gen is dus geen sprake, dat zou bovendien alleen maar averechts werken.' Een scala aan opleidingen De opleidingsmogelijkheden zijn divers. Zo biedt Management Development programma's voor het hogere management. 'Ons nieuwe Potential Programma is bestemd voor medewerkers waarvan wij denken dat ze tot de managers van de toekomst kunnen uitgroeien. De deelnemers eraan moeten aan vele eisen voldoen. Ze dienen uitstekende beoordelin gen te hebben; een hbo- of wetenschappelijke achter grond; een hoog abstractieniveau; een managersdrive én met hun kop boven het maaiveld uitsteken. Deze high potentials krijgt enerzijds training in gedrags- en managementsvaardigheden waarvan zelfreflectie deel uitmaakt. Ze volgen een traject waarin ze als aspirant- coach daadwerkelijk aan de slag gaan. In het programma Samen Steeds Beter staat het verbeteringsproces centraal. Medewerkers signale ren een probleem en lossen dat vervolgens zelf op. Je geeft die mensen handvatten mee om als manager te opereren in een stijl waar ze zichzelf goed bij voe len en die tegelijkertijd past binnen de organisatie. Een ander voorbeeld van zo'n programma is project management: een standaardopleiding bedoeld om mensen dezelfde taal te laten spreken. Leidinggeven vanuit een niet-hiërarchische positie is nog een voor beeld van een training waarin wordt afgetast hoe je als niet-leidinggevende besluitvormingsprocessen kunt beïnvloeden. Ook is er een opleiding voor alle mensen binnen de organisatie die onvoldoende kennis hebben van de energiebranche, waarin het echt gaat om basis kennis. Wet- en regelgeving, technische begrippen, de positie van DELTA in de energiewereld. Verplichte kost bij wijze van spreken!' Deltalent 'We dagen alle medewerkers uit om over de eigen loopbaan na te denken. Op ons intranet staat het aanbod, vaak blijkt uit beoordelingsgesprekken dat behoefte is aan een opleiding of training, meestal wordt een Persoonlijk Ontwikkelings Plan opgesteld. Als eindverantwoordelijke houd ik goed in de gaten dat de opleidingen en trainingen die worden inge kocht passen bij de organisatie- en divisiedoelstellin gen. Het is belangrijk dat vraag en aanbod op elkaar aansluiten. Je moet dus goed blijven communiceren en zien wat er leeft binnen de organisatie, voeling houden met de omgeving. En vooral niet alleen naar het nu kijken maar ook naar volgend jaar, en het jaar daarop. Wij werken bij uitstek toekomstgericht.' In februari 2008 startte het nieuwe opleidings programma 'Deltalent', bedoeld voor individuele medewerkers of een heel team. 'Het is bevredigend te merken dat dit opleidingsprogramma nu al een succes genoemd mag worden. De naam is bekend binnen de organisatie en de vraag naar opleidingen groeit, dat is toch wel iets om trots op te zijn. Er liggen nog veel kansen en juist dat maakt dit werk interessant. Het is boeiend om tussen de organi satie en de medewerkers in te staan en ervoor te zorgen dat ze hun werk zo goed mogelijk kunnen doen, want daar komt het eigenlijk op neer. Als de klus geklaard is ben ik misschien ook toe aan een volgende stap. Maar het zou evengoed kunnen dat ik over een halfjaar al een andere rol vervul binnen de organisatie. Want DELTA ontwikkelt zich razend snel!' 53 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 57