DE POOLKAPPEN SMELTEN Door André van der Veeke Hoe ouder ik word, hoe minder ik geïnteresseerd ben in het milieu. Toch meldde ik me een jaar of wat gele den aan voor Groene Stroom. Want Groene Stroom betekent voor mij voorjaar en daar lust ik wel pap van. Ik weet inmiddels nog steeds niet wat Groene Stroom inhoudt. Natuurlijk heb ik wel een vermoeden, maar ik wil het niet weten. Zelfs nu ik een artikel over energie schrijf, weiger ik om me in het onderwerp te verdiepen. Af en toe word ik gebeld door een iemand van een call center. U kunt flink wat besparen op uw energiekosten. O ja? Ik heb anders geld genoeg. Meent u dat? Ja, absoluut, goedemiddag. Op dat niveau speelt zich mijn betrokkenheid bij het onderwerp af. Kernenergie dan? Ooit een overtuigd tegenstander, want een linkse luie denker, begin ik nu in te zien dat kernenergie onvermijdelijk is.Waarschijnlijk onder invloed van de nationaal-christenen van het CDA heb ik die ommezwaai gemaakt. Het opruimen van het afval is een peulenschil, heb ik begrepen. Kernenergie maakt ons bovendien minder afhankelijk van de olijf olie. Ik wil ook nog iets zeggen over de zogenaamde daluren. Hier in de buurt zijn we door een vreselijk diep dal gegaan, maar veel zijn we er niet mee opge schoten. We zitten nu allemaal in de Groene Zorg. Dat wil zeggen dat we geestelijk worden bijgestaan door groentjes: jeugdige verpleegkundigen, aanko mende psychotherapeuten en psychologen zonder een Big-registratie. Werkloze postbodes vegen intussen onze stoepen. Mondiaal gezien is er natuurlijk heel wat aan de hand. China, de voormalige lemen krijger, ontwaakt. Wij kunnen hier wel zuinig aandoen, maar aan de andere kant van de wereld wordt een reus wakker die energie vreet. Ze bedenken er daar vast wel iets op in China: Gele Stroom. Hier in huis zitten we vast aan het Zuinige Zeeuwse Program. Stroomgebruilc op normale uren is dan extra duur. 's Avonds na elven is de stroom goedkoper en ook in de weekeinden is het feest. Dan kun je je 48 uur achtereen te buiten gaan aan wassen, afwassen, boren of schuren. All Gore gebruikt 26 keer zoveel stroom als de gemiddelde Amerikaan. Die heeft hij nodig om zijn verontwaardiging over energieverslinders naar bui ten te brengen. Bovendien bezit hij een bovenmaats zwembad waarin hij zijn ongenoegen kan laten afkoe len. Hij draagt zwemmend en zonnend altijd een push-up zwembroek met Groen Keurmerk. Hij heeft ons heel wat te vertellen, zoals: de Poolkappen smel ten en al het water komt onze leant op. EaSDBl 57 Zeeuws Tijdschrift 2009 h-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 61