OCTOBER 1950 - VERSCHIJNT 6» PER JAAR - le JAARGANG - NUMMER 1 Omdat ik aantrad toen Verburg de redactie verliet, heb ik hem slechts enkele keren persoonlijk gespro ken. De eerste keer was hij volop bezig aan zijn proef schrift want de belofte die de titel dr. in zich draagt, wilde hij na zijn werkzame leven vervullen. In 1996 promoveerde hij op de economische ontwikkeling van Zeeland tussen 1940 en 1990. De laatste keer dat ik hem zag was twee jaar gelden in zijn woning aan de Spanjaardstraat. Hij was bezig al zijn artikelen te ordenen. Je kon zien dat het hem moeite kostte, dat archiveren en terugkijken. Liever hield deze man met visie zich met de toekomst bezig. Naast deze artikelen is er ongetwijfeld nog een heleboel ander materiaal dat de basis kan vormen voor een levensbeschrijving van deze Sierzeeuw. Zijn biografie zal een levendig beeld geven van de maat schappelijke ontwikkelingen in Zeeland in de tweede helft van de twintigste eeuw. Het web van de spin in het Deltaboys-netwerk zou erin ontrafeld kunnen wor den. Zijn Zeeuws Tijdschrift diende in dat netwerk als platform om een gekwalificeerd publiek te informe ren over al zijn ideeën en die van anderen over hoe Zeeland vorm te geven en vooruit te brengen. Hiernaast de integrale tekst van het eerste redac tioneel van dit tijdschrift. Hierin is duidelijk de hand van de meester te herkennen en de daarin vastgelegde missie heeft nauwelijks aan actualiteit ingeboet. Ter Inleiding Een summier omschreven doelstelling als die, welke U op de binnenomslag van dit tijdschrift vindt [Het Zeeuws Tijdschrift beoogt de verbreiding van kennis omtrent Zeeland en zijn bewoners; het biedt daartoe populair gestelde, wetenschappelijk verantwoorde ver handelingen.], verplicht ons tot nadere verklaring. Het Zeeuws Tijdschrift veronderstelt bij velen, zowel buiten als binnen de grenzen der provincie, de aanwezigheid van een levendige belangstelling voor het Zeeuwse land en zijn bevolking. Het wil deze belangstelling stimuleren en daar door bij zijn lezers meerdere genegenheid voor ons gewest wekken. Wij hopen in staat te zijn, U in elk nummer een serie artikels voor te leggen over onderwerpen van zeer verscheiden aard, echter hierin met elkaar over eenkomend, dat zij alle over Zeeland en zijn bewoners handelen, dan wel door Zeeuwen geschreven zijn. Naast verhandelingen op het gebied der geschie denis, der folklore en der oudheidkunde zult U in dit blad mettertijd aantreffen over onderwerpen, de land bouw, de industrie, de visserij, het waterstaats-, het verkeers- en het rechtswezen betreffende. De kolom men van het Zeeuws Tijdschrift staan open voor bij dragen van sociografische, geografische en natuurhis torische aard; zij bieden plaats voor verhandelingen over onderwijs, volksgezondheid, kunst, taal en lette ren. Vooraanstaande personen, veelal zij, die uit hoofde van hun werkkring competent geacht moeten worden, over een bepaald aspect van de Zeeuwse samenleving te kunnen schrijven, verklaarden zich bereid, aan het Zeeuws Tijdschrift mee te werken. Wanneer wij op de omslag verklaren, dat het blad artikels in populaire vorm zal brengen, bedoelen wij daarmee niet de gemakkelijk leesbare vorm te kiezen, die enige inspanning overbodig maakt. Onze opzet is veeleer, de lezer kopie aan te bieden, die enige blijven de waarde bezit en daardoor verdient, herlezen te wor den. Zo doende, hopen wij Zeelands vrienden tevens vrienden van het tijdschrift te maken. Bron: Zeeuws Tijdschrift 1 (1950) 1, p. 1. 63 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 67