Huib Pouwer, de drummer van Dragonfly, in 1968 (foto uit het besproken boek). venden' van de periode die hij beschrijft. Uitgeverij Aprilis blijkt een der behoeders te zijn geworden van het poperfgoed van de Lage Landen, want behalve bovengenoemde en andere popboeken verscheen bij deze uitgeverij ook 'het' Dragonflyboek van Peter Sijnke (en eerder diens Nederpophelderi). Zowel in Brommers, gitaren en spandoeken, Pink Floyd in de polder als natuurlijk in Dragonfly en de jaren zestig wordt het gezamenlijke optreden van de Floyd en Dragonfly, de enige Zeeuwse underground- band die korte tijd landelijke furore maakte, in het Vlissings Concertgebouw in februari 1968 behandeld; Dragonfly-zanger John Caljouw komt in beide boeken aan het woord over dit evenement. Ook met betrek king tot het duoconcert in Terneuzen en Vlissingen in 1968 valt weer de - voor de van genotmiddelen doordrenkte popscene kenmerkende? - vaagheid op van onze herinneringen aan het nabije en tegelijk zo verre verleden: sommige ooggetuigen beweerden later dat óók het gek geworden genie Syd Barrett nog mee speelde in '68 in Terneuzen, en dat hij daar zelfs met een revolver op het podium liep te zwaaien. Sijnke: 'Afgezien van het feit dat hij er niet meer bij was ging het om Roger Waters, die niet met wapens zwaaide (maar een pistoolholster aan zijn riem droeg, aldus Huib Pouwer [drummer van Dragonfly, JK]). Zo verte kenen herinneringen en ontstaan mooie, maar onwa re verhalen...' De advocaat van de duivel merkt hier natuurlijk onmiddellijk op dat de vermeende aanwe zigheid van Barrett in '68 een herinnering moet zijn aan het door Beterams co ontkende Terneuzense concert van '67, toen Barrett immers nog wél deel uit maakte van Pink Floyd. Wie de (voor)geschiedenis van Dragonfly (inclu sief Johnny and The Blue Jeans, Group 69 enz.) en de jaren zestig met hun Zeeuwse impact ter harte gaan kan niet om Dragonfly en de jaren zestig heen. Gezien de korte geschiedenis van deze band, die slechts een voorfase was in de grote carrière van gitarist Rudy de Queljoe, is het niet vreemd dat het boek dunner is dan Pink Floyd in de polder. Maar het is even aan trekkelijk vormgegeven en verlucht met dezelfde variëteit aan, zeer op het nostalgisch sentiment wer kende afbeeldingen. Een mooie bonus is de bijge voegde cd mét de twee Dragonflysingles en het BRT/ NCRV-radioprogramma 'Vers in het gehoor' (1968), waarin Dragonfly-goeroe Hans Verhagen, de van ori gine Vlissingse dichter, poëzie leest, begeleid door de band. Opname van dit programma op de cd volg de op een tip van Omroep Zeeland-medewerker en Zeeuwse-popkenner Henk Feij, tevens medewerker aan Brommers, gitaren en spandoeken. Klaas Hendrikse en het goddelijk rugzakje Klaas Hendrikse, Geloven in een God die niet bestaat. Manifest van een atheïstische dominee. Amsterdam: Nieuw Amsterdam, 2007. ISBN 978 90 468 0308 o, 16,50. De inkt van de signeersessies was nog niet droog of de eerste drukken waren al uitverkocht. Geloven in een God die niet bestaat van Klaas Hendrikse voorzag in een behoefte. Al vóór verschijnen stond Hendrikses agenda bol van mediaoptredens en presentaties. De run op het boek werd door de provinciale pers zelfs geklasseerd als 'een ware hype'. Het zegt veel over de 65 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 69