heid van Hendrikses wereldbeeld is zijn negentiende- eeuws aandoend materialisme. Waar hij de atheïsten een verouderd godsbeeld verwijt, torst hijzelf ook de last mee van een primitief positivistisch wereldbeeld, waaraan een eeuw van revolutionaire ontwikkeling op het gebied van fysica, kentheorie en dergelijke voorbij lijkt te zijn gegaan. Het belangrijkste: over de exclusieve ervaringscategorie van de religie, die van het sacrale, vernemen we niets in Geloven in een God die niet bestaat. Wie de kern van het religieuze wil treffen moet niet mikken op de waan van de dag, de softe praat over 'mensen die onderweg zijn', maar op de beproefde voertuigen van cultus en ritu eel. Zie het onverminderde 'succes' van Santiago de Compostela. Dat is religie in vol bedrijf. Deze moet zichtbaar zijn, compleet met alle kitsch en folklore, en niet verdampen in ij del gegoochel met ontkrachte begrippen. IKON-presentatrice Annemiek Schrijver meldde dat Hendrikses visie 'de broodnodige door start van de kerk' bood. Naar mijn mening is dat een doorstart vanaf de rand van de afgrond: regelrecht de diepte in. Of dat goed of slecht is, is een andere zaak. In elk geval leidt het lezen van Geloven in een God die niet bestaat, met alle waardering voor het gezonde lef en de verteltechniek van Hendrikse, tot een gemeen schappelijke slotsom van gelovige en atheïst: een dominee zonder God is als een melkboer zonder melk - je hébt er zo weinig aan. Beurtvaart, viskweek, strandleven A.R. Koppejan De Blikken Motor. De laatste beurtschip pers van Zeeland 2. Vlissingen: Uitgeverij ADZ, 2008, ISBN 978 90 72838 43 8, 22,95. ZL Zeelandboek n. Middelburg: Stichting Zeeland- boek, 2007. ISBN 978 90 77817 04 9, 22,50. Peter de Lijser, Van badhuis tot boulevard. Geschiedenis van Cadzand-Bad en haar ondernemers sinds het pnlle begin in 1866. Breskens, Stichting EBB, 2008. ISBN 90-804918-6-1, 29,90. Lange tijd was de beurtvaart een veronachtzaamd onderwerp in de Zeeuwse maritieme geschiedschrij ving. De toenemende belangstelling in de afgelopen jaren is toe te schrijven aan de activiteit van één man: Adrie Koppejan. Op zijn publicaties over de beurt vaart van Middelburg op Antwerpen en Rotterdam in tijdschriften als De Blauwe Wimpel sinds de latere jaren negentig kreeg hij zoveel positieve reacties, dat hij na jaren van onderzoek en interviews met voor malige schippers een eerste boek over deze materie publiceerde: Sturen en Turen (2002). Over beurtvaart in relatie tot Schouwen-Duiveland schreef hij een aparte brochure. Bij de uitgever van Sturen en Turen verscheen nu een tweede met data en wetenswaardig heden volgepakte monografie: De Blikken Motor. In de tussentijd bleken veel oude schippers overleden. Nu moest Koppejan zich voornamelijk verlaten op de her inneringen van de nazaten, en de materiële compo nenten daarvan in familiealbums en andere documen ten. De Blikken Motor is weer een verzorgd uitgegeven combinatie van bronnenonderzoek en oral history. Het beeldmateriaal (o.m. scheeps- en 'actie'foto's, portret ten, oude documenten) is een belangrijke component van het boek. Met stug doorwerkende, nauwkeurige documentalisten van het nabije maritieme verleden als Adrie Koppejan en Cor Heijlcoop, beiden publice rend bij ADZ, mag deze provincie wel een beetje blij zijn. In het alweer elfde Zeelandboek van de gelijknami ge stichting (met als drijvende kracht Kees Bos) toont het artikel 'De Zeeuwse Tong' van Jaap Broodman (pag. 40-59) aquacultuur als lonkend perspectief. Een verhaal met een wat onduidelijke structuur, dat ech ter na verschijnen nog actueler is geworden, gezien de jongste ontwikkelingen ten aanzien van de mossel zaadvangst in de Waddenzee. De Zeeuwse schelpdier cultuur dreigt hierdoor op afzienbare termijn net zo antiquarisch te worden als de beurtvaart. Het project 'de Zeeuwse Tong' is opgestart om het begin van een nieuwe economische sector in te luiden, gebaseerd op de gecombineerde productie van zeetong, zagers, schelpdieren en zilte gewassen. Het project wordt gesubsidieerd door het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, de provincie Zeeland en een aantal belanghebbende bedrijven. Zal de huidige schelpdiersector het uit weten te houden tot de nieu we initiatieven en kweekmethoden vrucht beginnen af te werpen? De stroperigheid van onze politieke en juridische bureaucratie doet het ergste vrezen. Een te ver doorgeschoten groen dogmatisme bedreigt niet 67 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 71