Marie de Lijser-Eversdijk, de laatste waardin van het Badhuis te Cadzand-Bad, én de moeder van auteur Peter de Lijser (opname 1939, foto uit het besproken boek). de recente decennia is er al veel veranderd. Zo ont wierpen Jan van Munster en Karin Daan in 1986 'het langste kunstwerk van Europa' aan de boulevard, een reeks betonnen Ionische zuilen van 700 kilo elk. Een zeer spraakmakend project. Over de artistieke waarde laat De Lijser zich niet uit, maar 'het zijn uitstekende verkeersremmers' Van codex tot canon P.A. Henderikx (eindred.), Cartularium van de heren van Veere uit het geslacht van Borsele 1282-1481, 1555 (Middeleeuwse studies en bronnen CIX). Hilversum: Uitgeverij Verloren, 2008. ISBN 978 90 8704 004 8, 29,-. M.-Ch. Le Bailly, Procesgids Staatse Raad van Vlaanderen te Middelburg (1599-1795)- De hoofdlijnen van het procederen in civiele zaken voor de Staatse Raad van Vlaanderen zowel in eerste instantie als in hoger beroep. Hilversum: Uitgeverij Verloren, 2007. ISBN 978 90 6550 968 o, 10,-. Gerben Graddesz Hellinga, Geschiedenis van Nederland. De canon van ons vaderlands verleden. Zutphen: Walburg Pers, 2007. ISBN 978 90 5730 600 6, €29,95. alleen de economie, maar ook ons landschap zelf. In een appendix bij het artikel zegt mosseltycoon Ko Prins uit Yerseke: 'De natuur in Nederland is gevormd door mensenhanden en kan niet meer zonder. Pas als we niets meer doen, als we de natuur haar gang laten gaan treden er problemen op. Kijk naar de Japanse oester. Ik voorspel een ramp in de Waddenzee als we daar niets aan doen.' Van badhuis tot boulevard is een fors (groter dan A4) uitgevoerd boek met zeer gevarieerd fotomateriaal. Waarom schrijft iemand eigenlijk een boek over de geschiedenis van Cadzand-Bad, vraagt auteur Peter de Lijser zich af in het voorwoord. 'Over pakweg tien, vijftien jaar zal heel veel niet meer terug te herkennen zijn, dus is nu het moment gekomen in een boek vast te leggen hoe het ooit allemaal is begonnen en hoe Cadzand-Bad er in de twintigste eeuw uitzag.' Ook in De Gentse Universiteitsbibliotheek bezit een codex met afschriften van 220 oorkonden uit de periode 1282-1481 (1555), uitgevaardigd door zeer verschillende personen en instellingen, die bijna allemaal bestemd waren voor de heren van Veere. De originelen maak ten deel uit van het archief van deze heren, waarvan het grootste deel niet meer bestaat. Ze betreffen hun rechten en bezittingen op Walcheren en Zuid- Beveland en hebben dus veel belang voor onze kennis van hun positie in het laatmiddeleeuwse Zeeland en de verhouding tot hun Bourgondische landsheren. De in slechte staat verkerende codex is ongeveer een kwarteeuw geleden herontdekt in de universiteitsbi bliotheek. De uit transcripties, contextgeschiedenis en uitvoerige toelichtingen bestaande publicatie van Henderikx en zijn collega's ontsluiten deze bronnen nu voor elke belangstellende. Bij dezelfde uitgever verscheen in samenwerking met de Stichting Oud-Vaderlands Recht in de reeks 68 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 72