Procesgidsen (nr. 6) de Procesgids Staatse Raad van Vlaanderen te Middelburg (1599-1795)- De Staatse Raad van Vlaanderen was van 1599 tot 1795 het gerechtshof voor het latere Zeeuws-Vlaanderen. De auteur lever de voorheen al twee titels van deze reeks; ze promo veerde op de geschiedenis van het Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland. De Procesgidsen zijn niet alleen gericht op specia listen, maar ook op een breder geïnteresseerd publiek: ze veronderstellen geen (uitgebreide) voorkennis. Dit blijkt ook uit de indeling van deze aflevering: het boek bestaat ongeveer voor de helft uit toelichtingen op de rechterlijke organisatie in Staats-Vlaanderen en de Raad. De andere helft reconstrueert twee processen uit de achttiende eeuw. Pas écht gericht op het grote publiek is het boek over de met veel publiciteit - zelfs een rondtrekkende karavaan - gelanceerde canon van onze vaderlandse geschiedenis. Gerben Graddesz Hellinga, een auteur die verschillende genres beoefent en vroeger schreef onder de naam Gerben Hellinga Jr., maakte met Geschiedenis van Nederland. De canon van ons vader lands verleden een fraai en mooi geïllustreerd boek rond de vijftig 'vensters' van de canon. Deze eerste canon van onze vaderlandse geschiedenis wil een fundament vormen van de cultuurhistorische bagage die elke Nederlander moet hebben. Hij behandelt één deel prehistorie en 49 delen Nederlandse geschiede nis door middel van 50 'hoogtepunten', die de basis vormen van het nieuwe geschiedenisonderwijs. De auteur kan prima vertellen en ook zijn eigen keuzes voortreffelijk toelichten. De canonformule houdt onvermijdelijk het risico in van 'grote stappen, snel thuis'. Je ziet dit als je de invulling van specifiek voor Zeeland relevante vensters bekijkt, over Willibrord (3), de VOC (13), Michiel de Ruyter (20), de slavernij (23) en de Februariramp (42)Bij Willibrord geen melding van zijn Zeeuwse landing in 690, bij de Verenigde Oost-Indische Compagnie wordt de 'tussenrol' over geslagen van Middelburg na de val van Antwerpen, preluderend op de bloei van Amsterdam. Bij Michiel de Ruyter is de Vlissingse context uiteraard wel aan de orde, het zou ook onmogelijk zijn om die te negeren. Ook de behandeling van de Februariramp doet recht aan het Zeeuwse aspect. Hier lijkt de auteur zwaar te leunen op het werk van Kees Slager, met diens uit voerige kritiek op het halfslachtig op gang komen van de hulpverlening. Terechte kritiek, op feiten gestoeld, maar met te weinig rekenschap van bepaalde histori sche omstandigheden. Zoals de gebrekkige communi catie, de niet tegen rampen opgewassen inrichting en outillage van gemeentelijke en provinciale overheden destijds. Zelfs nu, met een forse stapel rampenplan nen op de plank, lopen geïntegreerde grootschalige oefeningen op cruciale onderdelen mis. De Zeeuwse lacunes in het aantrekkelijke boek van Hellinga worden opgevuld met een eigen Zeeuwse canon, gepresenteerd najaar 2008. En natuurlijk verschijnt er (in 2009 en bij dezelfde uitge ver) ook een canonboek over Zeeland. ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN* 1 Zwieg Stille Rinus Spruit (den Boer/de Ruiter) 2 Inspirerend Zeeland Marga Haas, (den Boer/de Ruiter) 3 Landschapsatlas van Walcheren Kees Bos e.a. (Bos Böttcher) 4 Land- en zeezicht Gerard Smallegange (Koperen Tuin) 5 Donkere palissaden Pauline van Lynden (Zeeuwse Boekenprijs 2008) 6 Vlissingen op straat Ruben Oreel (ADZ) 7 Thuis in Zeeland Jan J.B. Kuipers (Terra) 8 Voor later Neeltje Flipse-Roelse (Polderhuis Westkapelle) 9 Mijn Zeeland Kees Slager (Atlas) 10 Slopers om op te bouwen Jan Zwemer (den Boer/ de Ruiter) Deze boekentoptien beslaat de periode augustus-december 2008. De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente gegevens van grotere boekhandels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, 't Spui te Vlissingen, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat 5, 4474 AK Kattendijke (telefoon 0115-215157, e-mail: jjbkuipers@zeelandnet.nl). 69 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 73