ZEELANDSTAD EN HET MAATSCHAPPELIJK ONDERNEMEN Nu het huidige economische liberale systeem door een diep dal gaat, is het tijd de schijnwerper te rich ten op een Zeeuws bedrijf dat maatschappelijk en verantwoord ondernemen hoog in het vaandel heeft geschreven. We hebben het natuurlijk over DELTA. Vrijwel iedereen in Zeeland is klant van DELTA en is er indirect via zijn of haar gemeenten aandeelhouder van. Het is daarom niet verwonderlijk dat het wel en het wee van het bedrijf de burgers na aan het hart ligt. De geruisloze en effectieve klanten service van het bedrijf wordt voor lief genomen. Toen het in 2005 met de facturering als gevolg van de splitsing in een energiebedrijf en een toeleveringsbedrijf even misliep, raakte dat een gevoelige zenuw. Het was bijna elke dag nieuws want: hoe was het moge lijk dat de moeder van alle bedrij ven tekort schoot? Hoogst zelden wijdt het ZT een nummer vrijwel exclusief aan één bedrijf. Waarom nu een special over DELTA? In het maat schappelijke krachtenveld en meer in het bijzonder bij de pro vincies en gemeenten die aandeelhouder zijn van het bedrijf zijn er twee stromingen te onderscheiden. De eerste die tot voor kort het tij mee had, is voorstan der van de verkoop van het bedrijf en het incasseren van de winst op de aandelen met als adagium dat de overheid zo'n klein mogelijke rol in het economische verkeer moet spelen. De andere stroming wijst op het jaarlijkse gegarandeerde dividend, de lage energie prijs die het bedrijf zijn klanten berekent, de (hoog waardige) werkgelegenheid die het bedrijf genereert en de belangrijke maatschappelijke rol die het in de Zeeuwse samenleving bekleedt. Daaraan zou ik willen toevoegen dat een goed functionerend nutsbedrijf dat in de basisbehoeften van de samenleving (water, gas, elektra, televisie en internet) voorziet het best in de handen is van een verantwoordelijke overheid die het belang van de bur gers voorop stelt en niet dat van meestal speculatief ingestelde aandeelhouders. Vanuit het perspectief van Zeelandstad is het van wezenlijk belang dat DELTA Zeeuws blijft. Dit concept dat eind jaren negentig van de vorige eeuw door dit tijd schrift werd gelanceerd, staat voor een sterke regio met dito identiteit. Een vastgeroest eiland- denken dat niet alleen zichzelf uitholt maar tevens vreet aan de Zeeuwse regio staat uitvoering van het concept in de weg. Dat eilanddenken is ook debet aan het verdwijnen in de afgelopen tien jaar van een reeks instanties die voor zo'n regio van belang zijn. Maar het is nog niet te laat want er zijn nog steeds krach tige instanties en bedrijven zoals DELTA over waarmee Zeelandstad krachtig vormgege ven lean worden. Mobilisatie van de nog overgebleven krachten is geboden om ervoor te zorgen dat Zeeland een sterke onderhandelingspo sitie behoudt in met name de Europese context. Dat wil deze aflevering van het Zeeuws Tijdschrift mede bereiken door een inspirerend beeld te schetsen van wat een breed gediversificeerd bedrijf als DELTA voor onze regio betekent. Spannende tijden breken aan nu met de mogelijke verkoop van Essent aan RWE de helft van de kerncentrale in Duitse handen komt. Zou het niet beter zijn als die volledig van DELTA wordt? Paul van der Velde 4 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 8