planning computersystemen, waarmee de verdeling van de stralingsdosis nauwkeuriger berekend kan worden; de installatie van complexe, computerge stuurde, behandelapparatuur waarmee bundels ioni serende straling worden opgewekt en doelgebieden met grote precisie kunnen worden bestraald; de implementatie van omvangrijke kwaliteitscontrole programma's waardoor het mogelijk is geworden de gewenste nauwkeurigheid van hoge-dosis/hoge-preci- sie technieken te bereiken. Het ZRTI wil haar patiënten het best mogelijke bieden en blijft daarom investeren in de modernste bestralingstechnieken. In maart 2009 is een nieuw bestralingstoestel vanuit de Verenigde Staten geleverd dat is uitgerust met de modernste bestralingstechniek 'Rapid Are'. De Rapid Arc-techniek is een vorm van radiotherapie waarbij de straling zich zoveel mogelijk op de tumor richt en het omringende gezonde weefsel optimaal wordt gespaard. Zo kan een hogere stralings dosis aan de tumor worden toegediend in een kortere tijd, terwijl er minder nevenwerkingen zijn voor de omliggende organen. Eén van de bestaande bestra lingstoestellen in het ZRTI wordt ook uitgerust met Rapid Arc. Na de technische installatie van de appara tuur volgt een zeer intensieve testfase. Naar verwach ting zullen de eerste patiënten na de zomer van 2009 worden behandeld met de Rapid-Arc-techniek. Patiënten die met Rapid Arc worden behandeld zullen dit merken omdat de dosis straling met grote nauwkeurigheid in hoog tempo kan worden afgege ven (Rapid) aan de onregelmatig gevormde tumor, terwijl het toestel rondom de patiënt draait (Are). De tumor krijgt hierdoor de volle dosis straling in minder dan twee minuten, terwijl dat bij de huidige appara tuur vijf tot vijftien minuten duurt. Dit is prettig voor de patiënt en het is belangrijk voor de behandeling omdat de patiënt bij een kortere bestralingstijd min der kan bewegen waardoor er nog preciezer kan wor den bestraald. De nieuwe bestralingstoestellen worden bovendien uitgerust met een functie waarmee tijdens de behandeling beelden kunnen worden gemaakt om de exacte positie van de tumor te bepalen. Beweegt de patiënt tijdens de bestraling, dan kan het toestel dit aanpassen. Het ZRTI is één van de eerste radiothera piecentra in Europa waar Rapid Arc zal worden toege past. Met de komst van Rapid Arc kan het ZRTI zich qua techniek blijven meten met de grotere zorginstel lingen zoals het Universitair Ziekenhuis te Gent en het VU medisch centrum in Amsterdam. Teamwork De kwaliteit van de behandeling hangt echter niet alleen af van de aanwezigheid van hoogwaardige bestralingsapparatuur. Een even belangrijke voor waarde voor een goede patiëntenbehandeling is de samenwerking tussen de radiotherapeut-oncoloog, die bepaalt welk gebied bestraald moet worden en de stra lingsdosis voorschrijft, de klinisch fysicus die bestra lingstechnieken ontwikkelt en verantwoordelijk is voor de juiste en veilige toediening van de stralingsdo sis en de laborant die het bestralingsplan voor de indi viduele patiënt maakt en de bestraling aan de patiënt toedient. Daarnaast werken in het ZRTI klinisch fysisch medewerkers, technici en ICT-medewerkers, die allerlei gegevens over de stralingsdosis verzame len, zorgen dat de apparatuur goed werkt en dat ver binding tussen de apparatuur het doet. Het hele team wordt ondersteund door (medisch) secretaresses en doktersassistenten. Uit de reacties van patiënten blijkt dat het ZRTI-team een geweldige prestatie levert, waardoor patiënten vertrouwen hebben in het ZRTI. Het lijkt tegenstrijdig, maar patiënten getuigen in de vele bedankbriefjes van een 'prettige en warme' ervaring, waaraan men met een 'goed gevoel terugdenkt'. Uit de vele reacties blijkt dat patiënten zich veilig en welkom voelen omdat er altijd een luisterend oor is, men zich begrepen voelt en er gewerkt wordt met veel geduld en aandacht. Het volgende citaat van een patiënt drukt het gevoel van velen goed uit: 'Naast de verplichte straling, die ik heb moeten krijgen, ontving ik ook uw positieve straling. Dat heelt ook! Bedankt!' De belang rijkste uitdaging voor de toekomst van het ZRTI, is het behouden van deze kwaliteit! De schrijfster dankt dr. B. Mijnheer voor zijn commentaar. Dit arti kel wordt gevolgd door een bijdrage van Andreas Oosthoek, een van de voormalige hoofdredacteuren van het Zeeuws Tijdschrift, over zijn ervaringen tijdens zijn behandeling in het ZRTI. 10 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 10