STRALEND Fragmenten uit een Journaal Door Andreas Oosthoek ij januari 2 008. De dag van de eerste bestraling. Het voortraject is bedaard en to the point afgehandeld. Aangepast programma: ik kon mijn vijfenzestig ste jaardag, met Zeeuwse vrienden, vieren aan de Siamese stranden. Van de natuurlijke straling naar de technische ionisering. Bijna veertig ochtendlijke uit stapjes, vanuit het duin naar het instituut. Dat klinkt als 'van warm naar koud'. Het valt alles mee: het ZRTI heeft aardig personeel, friendly staff heet dat, well trained. Hans Warren sprak met veel waardering over zijn behandeling, jaren geleden. Er was een rottig bultje uit zijn hoofd gegroeid en aan dat bultje zat een schrikkelijk spiraaltje dat richting schedeldak priem de. Lier en lancet: bultje weg, spiraaltje weg. Hij zag op tegen de meer dan twintig stralingen, als naspijs. Toen alle staties van de kruisweg gepasseerd waren en ik naar zijn bevindingen vroeg, zei hij laconiek: 'een beetje jeuk op mijn kop, dat is alles'. Ook al jaren geleden vroeg het ZRTI mij om toe stemming voor overname van een Nijhoff-fragment. Men wilde de wat steriele ruimte enigszins verzachten met dichtregels, te etsen op de ruiten. Boodschap, bezinning, overweging, verstrooiing? Het is een vreemde gewaarwording dat ik nu - en nog een kleine veertig malen - onder die regels mijn opgang naar genezing kan maken. O had ik in mijn droomen maar altijd Een parasol van wonderen en kleuren. Dromen genoeg, maar wonderen? De teksten heb ben een hoog houdt-er-de-moed-maar-in gehalte. Ilc heb mij voorgenomen de gehele ZRTI-spiegel der Nederlandsche poëzij af te werken, hoewel het hogere nut van die uitgelichte regels zonder enig verband mij ontgaat. Zo ook de keuze. Bien étonnésM. Nijhoff, Bert Schierbeek, A. Roland Holst, Huub Oosterhuis, Johanna Kruit, Kees Ouwens, Toon Tellegen, K. Michel, Lucebert en zijn visser. 18 januari. De behandelingen vinden plaats in het lokaal Sepia, terwijl ik me verheugd had op een kort doch herhaald bezoek aan Florence, of liever nog Siena. Sepia, de kleur of de zeekat? Op de monitor zag ik dat Het Doel in lichtende kleuren was afgeba kend: een soort cirkel rond de resten der verzonken Voorstander. Er wordt vanuit drie locaties gestraald: abdomen, rechterheup, linkerheup. Slechts enkele seconden. Ik tel mee. Het gebied omvat negen kubie ke centimeters: 9x9x9. Dat kubusje wordt tegen het einde van het feest ingekrompen om collateral dam- mage te voorkomen. Puntlassen, aldus. Ik sta aan het raam de woorden komen. Het staat er, zoals eronder Toon Tellegen staat. Laten komen die woorden. En ook weer laten gaan. In alle rust. 12 februari. Een tweede evaluatie. De oncologe is of lijkt tevree. Registratie van de bijwerkingen. De staat van de prostaat lean nog niet besproken worden. Zalfje voor de edele delen. Na achttien beurten ziet het geheel er vrij redelijk uit. De straalpunten vertonen zelfs geen begin van roodheid of ander ongerief. Jany Holst op het vensterwerk van het ZRTI. Een exclamatie: Altijd heen en weer geslingerd, zonder rust of duur. O was ik maar een wingerd. O had ik maar een muur. 11 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 11