DE BINDENDE KRACHT VAN ZORG 'Het is een cultuurverschil. Boven de Schelde praten ze over de ver schillen (die daardoor onoverbrugbaar worden) en gunnen elkaar de ruimte niet. Beneden de Schelde praten we over de overeenkomsten binnen een harmoniemodel. We kijken hoe we eruit komen of hoe we dit samen oplossen.' Aan het woord is Lex janse. Door Paul van der Velde en Dick van den Bout Van die hartaanval op Koninginnedag had hij niets gemerkt. Janse is een man met twinkelende oogjes die niet wil geloven dat de zorgverstrekker par excel lence zelf aan de andere kant van de zorglijn komt te zitten. Door de hartoperatie is hij minimaal drie maanden uit de roulatie. De opening van de nieuwe Blaauwe Hoeve is uitgesteld, want daarbij kan hij natuurlijk niet ontbreken. Zijn vrouw Marianne kijkt bezorgd en neemt met zachte aandrang de kleindoch ter mee die de regalia van een prinses draagt: een kroontje en een toverstaf. Ze lacht naar haar opa. Beste ouderenbeleid Hulst kreeg van het tijdschrift voor post-actieven Senioren Nu zowel de vakjury- als publieksprijs voor het beste ouderenbeleid. Die prijs kreeg de gemeente zeker niet in de laatste plaats door de activiteiten van Stichting Curamus die ouderen een breed pakket van mogelijkheden op het gebied van wonen, welzijn, zorg en behandeling biedt in Oost Zeeuws-Vlaanderen. In 2007 kreeg Curamus de publieksprijs van het College Bouw en de Landelijke Organisatie Cliëntraden voor het beste Wonen en Zorg in Nederland. Lex Janse is er vanaf midden jaren negentig van de vorige eeuw directeur. 'Die prijs is niet uit de lucht komen vallen en dient gezien te worden in het licht van de inbed ding van het ouderenbeleid in de zorg. Een kleine twintig jaar geleden bracht de provincie een nota uit over ouderenvoorzieningen die neerkwam op een saneringsslag op dat terrein. We mochten over alles iets zeggen behalve over de implementatie. Daar tekenden we als Zeeuws-Vlaamse zorginstellingen protest tegen aan en we zeiden dat we een alternatief hadden. Het bindende middel in onze strijd was de gemeenschappelijke vijand: de provincie.' Zeeuws-Vlaams Zorg Overleg Eenmaal begonnen dendert Janse als een jonge hond voort: 'Nu moesten we dat natuurlijk waar maken. We gingen naarstig op zoek naar alternatieven. We richtten het Zeeuws-Vlaams Zorg Overleg (ZVZO) op waar zich steeds meer zorginstellingen in Zeeuws- Vlaanderen bij aan gingen sluiten. Het is altijd meer een klankbordgroep c.q. een strategische alliantie gebleven zonder enige vorm van hiërarchie. Het toe val wilde dat De Honte, het ziekenhuis in Terneuzen, in die tijd grote toevoerproblemen van cliënten had want die zochten massaal hun heil in Vlaanderen. De toen pas aangetreden directeur Paul Rademacher en de toenmalige Raad van Bestuur sloten zich onmid dellijk bij het overleg aan en legden in samenwerking met de actoren van het ZVZO mee de basis voor een zorgnetwerk in Zeeuws-Vlaanderen dat in de loop van de tijd alleen maar beter is gaan functioneren. Door de actieve rol van het ziekenhuis naar de huisartsen toe, trad al snel een significante verbetering in de ver standhouding met de specialisten in. Die veel betere relatie vertaalde zich in een grotere toestroom van cliënten naar De Honte.' Iedereen binnen de zorg begon de voordelen van samenwerking in te zien. 'De gemeenschappelijke vijand "Middelburg" als bindende kracht werd ver vangen door een groot onderling vertrouwen dat uit groeide tot het best denkbare alternatief. Op praktisch terrein maakten we inkoopcombinaties waar ook de kleine verzorgingshuizen van meeprofiteerden. Zij 14 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 14