PREVENTIEF SPREEKUUR VOOR ©OBEREN PAKT PROBLEMEN VROEGTIJDIG AAN Heei wat ouderen blijven buiten het gezichtsveld van artsen en zorginstellingen. In veel gevallen is dat positief, omdat ze gezond en zonder noemenswaardige pro blemen door het leven gaan. Soms zijn er wel problemen en hebben mensen geen netwerk om zich heen om ze naar de zorg toe te leiden. Reden waarom Curamus in Hulst, samen met de huisartsenpraktijk Pallion en zorgverlener ZorgSaam, in november 2008 is gestart met een preventief ouderenspreekuur dat nu al zijn vruchten afwerpt. Door Ab Harpe Unieke samenwerking Het belangrijkste voordeel van het preventieve spreek uur is dat er wat meer tijd beschikbaar is om met mensen te praten. Niet alleen over lichamelijke, maar oolc over psychische problemen en de manier waarop die elkaar beïnvloeden. 'In eerste instantie hebben we vooral mensen gesproken die onder de huidige omstandigheden niet langer thuis konden blijven wonen. Nu, in een tweede fase, komen er vooral men sen met vage klachten, waar we, door wat meer aan dacht, beter inzicht in proberen te krijgen. De samen werking is vrij uniek. De grote winst zit erin dat je samen aan tafel zit. Wij kijken buiten de muren van het verpleeghuis en de huisarts hoort direct wat wij in een bepaald geval te bieden hebben. Op deze manier hopen we te bereiken dat de kwaliteit van leven van ouderen verbetert en dat we kunnen voorkomen dat mensen in de tweedelijnszorg terecht komen. We kunnen eraan bijdragen dat mensen langer thuis kun nen blijven wonen door bijvoorbeeld fysiotherapie of dagbehandeling in te zetten. Wat we doen, is in de kern preventief en het is jammer dat daar bij de financiering van zorg geen budget voor is, want door vroegtijdig te signaleren kun je vaak erger voorkomen. We zijn dan ook blij dat we dit met verschillende subsidiestromen, waaronder van de provincie Zeeland, hebben kunnen opzetten. We zijn er zeker van dat we de winst na verloop van tijd, ook financieel, kunnen aantonen. En dan maar hopen dat er ook structureel budget komt', besluit Heijens. Dit is een licht bewerkte versie van Ab Harpes artikel 'Preventief spreekuur voor ouderen pakt problemen vroegtijdig aan', dat eerder verscheen in BSZ Informatief (2009) 9, p.n. 19 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 19