OUDERENGENEESKUNDE EEN DISCIPLINE IN OPKOMST Verpleeghuisgeneeskunde is een betrekkelijk nieuwe disci pline. Na het behalen van het artsdiploma duurt deze specia lisatie nog 3 jaar. Daarin wordt de arts opgeleid voor dit veel zijdige vak. Jacqueline Ellen is zelf verpleeghuisarts en wil inzicht geven in de werkzaamheden van een verpleeghuisarts of beter 'specialist ouderengeneeskunde', zoals de officiële titel binnenkort luidt. Door Jacqueline Ellen Iedere dag begint met het doorlezen van het rapport dat wordt geschreven door de verzorgenden. Dat doen ze om de belangrijkste zaken over te dragen. Het is ook voor artsen een belangrijk hulpmiddel de patiën ten in de gaten te houden. Vaak geeft het ook aan leiding tot telefoontjes als: 'Meneer Jansen is niet fit volgens het rapport, controleer je zijn temperatuur?' Ook noodzaakt het je visite te maken bij iemand met wie het niet zo goed gaat. Je controleert dan hoe de zaak ervoor staat. Papieren visite Iedere dag telt een zogenoemde 'grote visite' of 'papieren visite'. Op vaste tijden bespreken de team leider van de afdeling en ik de actuele problemen en de dagelijkse gang van zaken. Hierop komt alles aan de orde wat een goede voortgang garandeert, zoals het omgaan met gedragsproblemen en achter uitgang bij dementie en de te nemen maatregelen daarbij. Op afdelingen voor psychogeriatrie staat de gedragsproblematiek centraal. Een groot deel van de patiënten krijgt op enig moment in het verloop van de dementie gedragsproblemen. Soms zijn dat typisch psychiatrische problemen, zoals dingen zien die er niet zijn. Hiervoor zijn medicijnen vaak de aange wezen oplossing. Soms zijn gedragsproblemen een gewone reactie op een ongewone situatie. Bijvoorbeeld boos reageren omdat je de situatie niet begrijpt en ervan overtuigd bent dat je gelijk hebt. Hiertegen hel pen geen medicijnen, wel heel veel begrip en begelei ding van de omgeving. Vaak is er een combinatie van beide in het spel. Het is een hele puzzel om erachter te komen wat er nu precies speelt en hoe dat opgelost lean wor den. Het kan nauwelijks onderschat worden hoeveel inspanning het kost dementerenden te begeleiden en veiligheid te bieden in een wereld waarin ze de weg aan het kwijt raken of kwijtgeraakt zijn. Om te voor komen dat er ongelukken gebeuren moeten er soms 'onmenselijke' maatregelen genomen worden waarbij bijvoorbeeld de bewoner vastgezet wordt. Gelukkig zijn er subtielere zoals het afsluiten van alle kasten om te voorkomen dat ze er alles uithalen. Regelmatig wordt geëvalueerd of de maatregelen nog wel noodza kelijk zijn. 20 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 20