*4' Paul Rademacher Hogeschool Zeeland biedt een logistieke opleiding aan in de zorg. Veel van de specialisten en fysiothera peuten hebben hun opleiding in Vlaanderen genoten. De mix van werknemers heeft dan ook een hoog Zeeuws-Vlaams gehalte die zonder uitzondering de empathische benadering van de cliënt met de paplepel zijn ingegoten. Extra zorg en onmisbare vrijwilligers Al enige tijd beweegt ZorgSaam zich ook op het terrein van zorg buiten het reguliere pakket. Wat houdt dit in? 'Bijvoorbeeld het verlenen van extra zorg en inzet voor zorgtoerisme. Hiervoor staan we op de vakantiebeurs, we maken reclame voor deze producten en zetten het merk ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen als echte brand in de markt. We hebben namelijk door de vele locaties onbenutte capaciteit en er zijn medewerkers die deze nieuwe zorgmarkt kennen. Al deze activiteiten, privéklinieken en zelf standige behandelcentra maken namelijk gebruik van de diensten, ruimtes en materialen van ZorgSaam. Zorgproducten, die nog wat beperkt in omvang zijn, kunnen via de particuliere markt een duw in de rug krijgen. Professionals hebben de ruimte nodig. Zo maken wij het voor onze artsen mogelijk het hele pak ket aan behandelingsmogelijkheden te bieden, zoals dermalaser-therapie, sportgeneeskunde en ooglaser- behandelingen. Dit maakt het voor hen extra aantrek kelijk om bij ons te komen werken. Ook voldoen we hiermee aan de vraag van onze klanten. Zijn hebben de mogelijkheid een extra pak ket te kiezen, een goede behandeling dicht bij huis te krijgen met de zekerheid van de ZorgSaam kwaliteit op de achtergrond. In verschillende gevallen zijn er extra faciliteiten en behandelingen mogelijk, die anders vanwege snel wisselende regelgeving onbereik baar zouden zijn gebleven. Het belang van de extra zorg neemt langzaam toe. In 2008 werd 1,26 procent of 1,6 miljoen door de extra zorg omgezet wat neer kwam op vierduizend klantencontacten. Deze extra zorg wordt gezamenlijk uitgevoerd en de opbrengsten komen ten goede aan de zorg in Zeeuws-Vlaanderen. Je kunt wel zeggen dat we een ondernemende orga nisatie zijn. Bij een krimpende en vergrijzende bevolking is er voorlopig nog endogene groei maar in de toekomst zal de groei exogeen gegenereerd moe ten worden met extra zorg.' Zeker in dit kader ziet Rademacher mogelijkheden tot intensieve samenwer king met het nieuwe ziekenhuis boven de Schelde. Voordat ik het ziekenhuis verlaat, ga ilc nog even langs bij het hoofd communicatie Margaret Lafort- de Cock. Ze vertelt dat er bij ZorgSaam naast de meer dan drieduizend reguliere medewerkers meer dan vierhonderd vrijwilligers actief zijn. Ze verzor gen de bloemen, begeleiden en bezoeken cliënten en sinds 1988 brengen vrijwilligers van Stichting Ziekenhuisomroep Radio De Honte 's avonds een radioprogramma dat alle soorten muziek aan bod laat komen en, heel belangrijk, verzoeknummers van de cliënten draait. 'De vrijwilligers zijn onmisbaar gewor den voor het goed functioneren van het ziekenhuis', zegt Margaret terwijl ik door de draaideur het zieken huis verlaat. 23 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 23