HET IS EEN DRUKKE DAG GEWEEST The Nurses' Diaries van ZorgSaam en Curamus Door Sonja Arendse, Liesbeth de Bruijn, Jacqueline Ellen, Anja vat» Hecke, Bianca Herwigh, Nadja d'Hondt, Anika de Letter, Greet Tourlamain, Anja Verschueren, Astrid de Visser en Paul van der Velde (redactie) Wij vroegen tien medewerkers van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen en Stichting Curamus in Hulst gedurende een tot twee weken een dagboek bij te houden. Dat deden ze met veel ijver en enthousiasme, zoals ze ook hun werk doen. De bijdragen van verpleegkundigen, een ergotherapeut, fysiotherapeut, zorgmakelaar, receptionist, verpleeg huisarts en een leerling verzorgende liepen van uiterst kort en zakelijk tot uitzonderlijk gedetailleerd. Het beeld dat oprijst, is dat er bepaald met de handen gewapperd moet worden want de pauzes zijn kort en het werk raakt nooit af. Met hun dagboeken hadden we een heel num mer van dit tijdschrift kunnen vullen. Daarom heeft de redactie van de dagboeken die in de periode van 12 maart tot 27 april 2009 zijn bijgehouden, een ver korte versie gemaakt. Een integrale versie is te vinden op de website van dit tijdschrift. In deze bijdrage een selectie uit de dagboeken waarmee een fictieve zorgdag wordt geschetst. De werkzaamheden die beschreven worden, spelen zich af in het ZorgSaam Ziekenhuis, woonzorgcen trum B achten Dielce in Terneuzen, de woonzorg centra de Blaauwe Hoeve in Hulst en Antonius in Kloosterzande. We hebben ernaar gestreefd die zo samen te stellen dat ze een dag vullen: ochtend, mid dag en avond. De nadruk ligt vooral op de werkdag omdat dan de meeste werkzaamheden plaatsgrijpen. Tot slot van deze inleiding een reflectie van een enthousiaste verzorgster in opleiding: 'Ik heb enorm veel plezier in mijn werk en ik vind het leuk vind om te doen wat ik tot nu toe geleerd heb. De band met de afdeling, de bewoners en mijn collega's wordt steeds beter. Er is veel bespreekbaar en mogelijk; het is fijn mijn mening te kunnen en mogen geven. Dingen regelen, diensten ruilen, iets voor een ander doen, elkaar waarderen en er een leuke samenwerking voor terugkrijgen. De zorg is wel mijn ding.' [AL] OCHTEND Ilc begin om 7.00. Op de Meander is gisteren een cli ënt overleden. Hij ligt nog op de kamer en ik ga straks afscheid nemen. Er is een collega ziek en daarom help ik eerst op de somatiek. Ik heb twee cliënten ver zorgd met een andere collega. 8.00 en ik ga naar de Meander en praat de vrijwilliger bij. Ben vroeg klaar 28 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 28