ff ZEEUWS ZORGONPi|WI|S EEN EN AL DYNAÈill^ BHHMr De Hogeschool Zeeland (HZ) in Vlissingen vindt zelf dat het een spilfunctie vervult binnen het zorg- onderwijs in Zeeland. Met een gestage aanwas van ongeveer honderd studenten per jaar neemt de HZ ongeveer eenderde van de opleidingscapaciteit van het zorgonderwijs in Zeeland voor zijn rekening; het ROC Westerschelde, het ROC Zeeland en het Hoornbeeckcollege (voor Reformatorisch onderwijs) de rest. De opleiding HBO Verpleegkunde maakt deel uit van de Academie voor Zorg en Welzijn. 'Op het gebied van contacten met zorgbedrijven, innovatie en kwaliteit zijn wij maatgevend', aldus Rudi van den Dries, docent en programmacoördinator en Anja van de Bos, academiedirecteur. Beiden gepokt en gema zeld in de zorg. 'Er is geen zorginstelling in Zeeland waarmee wij als HZ niet op een of andere manier samenwerken.' Samenwerking met Antwerpen en Gent De contacten reiken verder dan de provinciegren zen. Van den Dries: 'We hebben op zowel hbo als universitair niveau contacten in Gent en Antwerpen. De samenwerking van HZ met de vroedkundeop- leiding van de Hogeschool Artesis in Antwerpen is één van de aantrekkelijke kanten van de opleiding in Vlissingen. Vanuit heel Nederland komen de stu denten hier een dubbele bachelor halen: Nursing en Vroedkunde.' Van de Bos vult aan: 'Jonge mensen die doelbewust aan deze studie beginnen. In vijf jaar doen ze twee studies: drie jaar in Vlissingen en twee jaar in Antwerpen. Dan krijg je ook te maken met twee culturen. De hiermee opgedane flexibiliteit maakt het hun makkelijker een baan te vinden.' Stage lopen in het ziekenhuis van Antwerpen of Gent is de gewoonste zaak van de wereld. De door- en uitstroom naar de Universiteit van Antwerpen is goed geregeld, evenals naar de Universiteit van Gent. In Antwerpen is het mogelijk om een mastertraject Verpleegkunde en Vroedkunde te doen. De grenzen zijn duidelijk zuidwaarts opgerekt. En als dat voor ondernemende studenten nog niet ver genoeg is, zijn er ook stageplaatsen in Ghana of Ambon. Van den Dries signaleert een toenemende vraag onder studenten naar stages in het buitenland. 'Een van onze studenten, Leroy Priester, kwam in Ghana terecht en heeft daar een succesvol project opgezet.' (zie kader) Van den Dries: 'Op het gebied van kwaliteit en innovatie is de HZ ook druk bezig. Zo heeft een groep studenten een verhuisplan voor een zorginstelling gemaakt en worden tal van projectonderwerpen waar studenten bij betrokken zijn, afgestemd op de vraag van de zorginstellingen in Zeeland. Bij het onderwijs is de toepassing van Evidence Based Practice (EBP) sterk in opkomst. Dit model gaat ervan uit dat kennis, 34 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 34