Duidelijke meerwaarde Van cruciaal belang is natuurlijk - zeker gezien de koploperspositie van Zeeland - de vraag of de sterke groei van kleinschalig wonen nu ook de kwaliteit van zorg voor de dementerende oudere verbetert. Biedt het kleinschalig wonen meerwaarde boven de meer traditionele grootschalige verpleeghuiszorg, en zo ja, waar zit die meerwaarde hem dan in? Het Trimbos instituut en het EMGO Institute for Health and Care en het VU University Medical center Amsterdam (EMGO-VUmc) deden als eerste in Nederland verge lijkend onderzoek naar kleinschalig wonen in relatie tot het grootschalige verpleeghuis. Uit dit onderzoek blijkt dat ouderen met dementie beter af zijn in een kleinschalige woonvorm dan in een grootscha lig verpleeghuis. Zij hebben minder hulp nodig bij hun dagelijkse activiteiten en ze zijn meer bij elkaar betrokken. Bewoners van kleinschalig wonen genieten meer van de omgeving en hebben vaker iets om han den. Er worden minder vrijheidsbeperkende maatre gelen toegepast. Niet alleen bewoners hebben baat bij kleinschalig wonen, ook voor de medewerkers levert het voordeel op. De personeelsleden blijken liever in kleinschalige woonvormen te werken want zo krijgen ze meer soci ale steun van elkaar. Zij ervaren meer zelfstandigheid en minder werkdruk wat resulteert in minder burn out klachten en meer werkplezier. De medewerkers maken deel uit van een klein vast team, dat zelf de touwtjes in handen heeft. En tevreden medewerkers komen natuurlijk de zorg voor de bewoners weer ten goede. De familieleden van de bewoners blijken even eens tevreden over kleinschalig wonen. Zij vinden dat verzorgenden minder gehaast zijn in de omgang met bewoners en dat er meer respect is voor de belevings wereld van de bewoners en de gevoelens van familie leden. SVRZ heeft een vergelijkend onderzoek laten uitvoeren door de Stichting Cliënt Kwaliteit onder familieleden van dementerende bewoners van klein schalige woonvormen en van meer institutionele verpleeghuizen van SVRZ. Hieruit bleek dat fami lieleden van dementerende ouderen die kleinschalig wonen, aanmerkelijk beter te spreken zijn over de zorg dan familieleden van ouderen in institutionele, grootschaliger verpleeghuizen. De familie heeft met name meer waardering voor het wonen, de zorg en de opvang van de nieuwe bewoner in de eerste periode. 40 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 40