Gebruik van de anticonceptiepil Medicijngebruik niet op recept Medicijngebruik op recept Contact met het RIAGG Contact met een fysiotherapeut Contact met de tandarts Contact met een specialist Contact met de huisarts M Zeeland B Nederland o ïo 20 30 40 50 60 70 80 90 Medische consumptie (jaargemiddelde in de periode 2004-2007). Bron: CBS 78 en 82. Zeeland neemt in die ontwikkeling van de bevolkingsopbouw een bijzondere positie in. Toen ik twintig jaar geleden als onderzoeker in Middelburg kwam werken, zei mijn toenmalige directeur tegen me: 'Besef wel dat je in de meest vergrijsde provincie terecht bent gekomen'. Nu is Zeeland nog steeds de meest vergrijsde provincie van Nederland. Kennelijk is onze provincie aantrekkelijk voor mensen om oud in te worden. Het aantal jaren dat de meeste mensen in goede gezondheid verkeren, ligt gemiddeld rond de 65. Dit betekent dat veel mensen een groot deel van hun leven onafhankelijk zijn van zorg. Zeeuwen wordt nog wel eens zwaarmoedigheid verweten. Dat is onterecht want het is juist een goedgemutst volkje. Zeeuwen hebben weinig last van migraine, zijn fit en hebben geen last van slapeloosheid. Wat gezond gedrag betreft steken Zeeuwen in de meeste gevallen ook gunstig af tegen de rest van Nederland. Er zijn weinig zware rokers of drinkers en er zijn bijna geen mensen met extreem overgewicht. Daarentegen kent onze provincie procentueel gezien de meeste mensen met ondergewicht en lopen er veel mensen rond met verhoogde bloeddruk. Gezien de voortschrijdende vergrijzing wordt in de nabije toekomst een zorgexplosie verwacht. Vooral wanneer de babyboomers die nu 63 zijn 80 jaar wor den en in de levensfase van intensieve verzorging belanden. Dus grofweg in 2020. De aandacht in de samenleving voor gezond gedrag en voorkoming van lichamelijke kwalen neemt daarbij ook steeds meer toe. De Zeeuwse leeftijdsopbouw laat zien dat er erg weinig jonge volwassenen wonen. Dat komt omdat veel jongeren elders in het (buiten)land gaan studeren en vervolgens werken. Dit veroorzaakt een extra zorg- drulc want in die leeftijdscategorie is de zorgvraag het laagst. Bovendien impliceert dit op langere termijn een grotere zorgvraag omdat juist de laagopgeleide volwassen jongeren in Zeeland blijven die er in het algemeen een ongezondere levensstijl op na houden 44 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 44