Zorg is een sector waarin het hart van de samenle ving tikt en de vinger constant aan de pols gehouden wordt. Dat geldt ook in de Zeeuwse zorg die in de afgelopen jaren is uitgegroeid tot een van de stu wende krachten van de economie en sinds kort ook erkend en herkend wordt als zodanig. Er zijn meer dan 30.000 mensen werkzaam in die sector. De groei is er ondanks de crisis nog lang niet uit. De zorgvraag zal de komende decennia onverminderd stijgen door de babyboomers die met pensioen gaan. Ook is er een enorme potentie door de opkomst van het zorg- toerisme, de esthetische chirurgie en ontwikkelingen in de ICT. Wanneer we naar de zeer nabije situatie in Zeeland kijken dan zien we een zorg passend bij het niveau van een grote stad. De Zeeuwse zorg onderscheidt zich op vele ter reinen. Beneden de Schelde timmeren - om er enige te noemen - Curamus en ZorgSaam hard aan de weg en boven de Schelde zijn dat Arduin en Emergis. Het zijn allemaal zorginstellingen die zich in de regio en op landelijk niveau onderscheiden. Kortom het is een dynamische sector. De contouren van de Zeeuwse zorgmanieren beginnen steeds meer af te tekenen. Redenen te over er een uitgebreid nummer van dit tijdschrift aan te wijden. Uiteraard zijn we er ons van bewust dat het beeld niet volledig is. Het boek over 'zorg in Zeeland' moet nog geschreven worden. Werkers in de zorg zijn fier op wat ze doen en de steeds meer verfijnde manieren waarop ze zich organiseren. De wijze waarop die samenwerking in de zorg in Zeeuws-Vlaanderen vorm heeft gekregen en hoe groot het rendement en het succes ervan zijn, wordt voor het voetlicht gebracht. Bij die ketenge richte aanpak wordt er gezocht naar overeenkomsten en manieren om elkaar te versterken waarbij de cliënt centraal staat. De Zeeuws-Vlaamse zorgmanieren zijn mede richtinggevend voor de Zeeuwse. We zien die zorglceten ook in toenemende mate boven de Schelde gestalte krijgen. De recent goedge keurde fusie van de ziekenhuizen daar, uitmondend in het nieuwe Admiraal de Ruijter Ziekenhuis, is er een goed voorbeeld van. De Ruyter is niet alleen synoniem met Nederlands succes maar ook met ont dekking en openstaan voor de wereld overzee. Daar kwamen de Zeeuwen en Hollanders in contact met hoogwaardige natuurgeneeskundige zorg die ze in allerlei vormen mee terug naar huis brachten. Zorg in Zeeland is niet alleen regulier maar ook alternatief. Een mooi voorbeeld is hoe door beoefening van Tai Chi, het vallen - een van de belangrijke doodsoorza ken bij ouderen - met 50 procent verminderd wordt. Dat ook nog voldoende uit Zeeuwse bodem geput kan worden, blijkt uit het initiatief biologisch gekweekt voedsel op de kaart van de zorg te zetten. Steeds zijn er nieuwe initiatieven in de zorg die weer leiden tot nieuwe verbindingen. Voor de gedepu teerde George van Heukelom, die onder andere zorg in zijn portefeuille heeft, is het Zeeuws (zorg)model 'samen verantwoordelijkheid nemen en werken aan maatwerk tegen de achtergrond van een cultuur van verschil die variatie brengt'. Die waaier van Zeeuwse zorgmanieren zou wel eens een van de grootste maat schappelijke en economische krachten van de toe komst kunnen worden. Paul van der Velde en Dick van den Bout 4 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 4