uitgezet.' Tot op heden geeft het bedrijfsleven nog niet thuis. 'Veel bedrijven volgen de reguliere weg die kostbaar is. Misschien durven werkgevers het nog niet aan om te kiezen voor een andere, naar mijn mening kostenbesparende en veel effectiever weg', aldus Nel. Het bedrijfsleven heeft twijfels maar voor particu lieren ligt dat anders. Zij weten de weg naar Padma te vinden. De reden hiervoor is volgens Visser een voudig. 'Mensen zijn zoekende. Kerken lopen leeg, de maatschappij vergt veel van ons en de reguliere gezondheidszorg biedt ook niet altijd uitkomst. Om alles een plek te geven, om antwoorden, ontspanning en genoegdoening te vinden maar ook om inzicht, bewustwording en acceptatie te verkrijgen bewande len mensen steeds vaker het pad van de alternatieve geneeskunde.' Voor meer informatie: www.stichtingpadmazeeland.nl Voorbijdrijvende wolken Toen ze nog bij Emergis werkte als sociaal psychia trisch verpleegkundige, volgde Rian Coumou een trai ning in Mindfulness. Ze bracht onderdelen van het geleerde met succes in de praktijk. Ze zag dat het haar cliënten bij de therapie hielp en raakte zozeer door Mindfullness gefascineerd dat ze nu een gecertificeerd trainer is geworden en voor zichzelf begonnen. 'Waar het hierbij om draait, is dat je in het hier en nu leeft. Vermijd niet langer pijn en leed, omarm en accep teer het juist. Dan wordt het makkelijker te dragen. Dat accepteren en omarmen doe je door er van een afstand naar te leren kijken met Oosterse Vipasana meditatie en Westerse psychologie. Je bent niet wat je denkt en ook je emoties bén je niet. Bij Mindfullness leer je ze te zien als een wolk die voorbijgaat. Door gedachten slechts als gedachten te zien, maar niet als de werkelijkheid, identificeer je je niet met die gedachten. Het vermijden van proble men is meestal het gevolg van onverwerkte moeilijk heden in het verleden. Door je daarmee niet te iden tificeren kun je afstand nemen. Dit wordt cognitieve defusie genoemd, fe gaat minder piekeren en je hebt minder snel last van depressie, slapeloosheid, stress of burn-out. Je staat kortom makkelijker in het leven.' Coumou werkt nauw samen met huisartsen in de regio: 'Cliënten worden naar mij doorverwezen en komen ze uit eigen beweging, dan moeten ze wel eerst een verwij sbriefje van de huisarts halen. De training wordt dan gewoon vergoed. Ik doe nu zelf de intake en het vervolgtraject dus sta dichter bij de cliënt dan destijds bij Emergis het geval was.' Ze benadrukt dat Mindfullness beslist niet zweverig is maar juist met beide benen op de grond staat. In acht weken training aangevuld met dagelijkse oefeningen van 45 minuten moet het uiteindelijk positieve verandering teweeg brengen.' Voor meer informatie: www.libero-walcheren.nl 53 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 53