Prik(je) in balans Welkom in de leegte Of je nu wilt stoppen met roken, wilt afvallen of een, mentale stoornis hebt, acupunctuur biedt uitkomst. Het geheim: ga ervan uit dat lichaam en geest niet los van elkaar staan. Reeds 3000 jaar voor Christus ontdekten de Chinezen deze vorm van alternatieve geneeskunde. Inmiddels vertellen statistieken ons dat bij ruim één derde van de wereldbevolking acupunctuur wordt toegepast. Onderzoek naar de werkzaamheid van acu punctuur heeft echter vrijwel niets opgeleverd. Alleen pijn en misselijkheid schijnen in bepaalde gevallen iets af te nemen. Aanhangers denken dat veel Westerse artsen scep tisch tegenover acupunctuur staan, aangezien een aan tal fenomenen moeilijk biochemisch te verklaren zijn. Acupunctuur zal wel Op placebo berusten. Homeopaat Van der Veen publiceert op zijn website: 'Als placebo het enige mechanisme zou zijn, is hét moeilijk te ver klaren dat acupunctuur in China al 1000 jaar effectief bij dieren gebruikt wordt en in Europa al ongeveer 100 jaar.' En jawel, deze geneeswijze blijkt de meest geac cepteerde vorm te zijn in de Westerse samenleving. Zeg je acupunctuur, dan denk je gelijk aan de lange dunne naalden die op de meest onmogelijke delen in het lichaam worden geprikt. Toch schijnt de behandeling, behalve dan een klein prikje en een tintelend gevoel, geen pijn te doen. Door het plaatsen van de naaldjes op bepaalde punlen op de meridianen beïnvloedt acupunctuur de energiestroom. Met stimu lerende of afremmende technieken wordt geprobeerd de energiehuishouding weer in balans te krijgen Wijsheid komt voort uit het inzicht dat bet ik en de ander niet van elkaar te scheiden zijn omdat alles onderling afhankelijk is, zowel geest als materie. Alles wat er in de wereld bestaat, is wederzijds afhankelijk, er is niets wat vanuit zichzelf bestaat öf autonoom is. Dat wordt bedoeld met de term leegte'. Leegte is er genoeg bij het Naropa Instituut, een prachtige plek tussen Cadzand en Nieuwvliet. Op het terrein staat een mooie boeddhistische tempel. Mensen komen hier van heinde en verre voor retraites, stille meditatie, thangka-schilderen of tekenen met boeddhis tische figuren en symbolen, voordrachten, onderricht, cursussen of poedja's (ceremonies). Evelien Hakvoort was al boeddhist ën liet jaren geleden huis en haard in Amsterdam achter om in het Naropa Instituut te worden opgeleid tot non. 'Wat mensen hier ontvangen is mentale zorg. ze leren gelukkig te worden. Dat lülct natuurlijk niet zomaar. Door meditatie leer je beter met emoties om te gaan. Je leert ze loslaten.' Die lessen worden door Lama Karta gegeven, afkomstig uit Tibet en schrijver van het boek De weg naar het vertrouwen. 'Onze bezoekers, hebben vaak een probleem of een vraag. De lama geeft adviezen, altijd vanuit het hart; zijn raad komt vanuit een pure liefde die veel groter is dan wij kennen. Het is belangrijk om te komen tot het doorsnijden van het ego met zijn emo ties, jaloezie en hoogmoed.' Volgens Evelien is het eer dér een levenshouding dan een vorm van alternatieve of complementaire zorg. Meer informatie; wvvw.tibetaans-instituut.org 54 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 54