Atropa belladonna (wolfskers) Uit alle werelddelen vinden mensen hun weg naar de praktijk van de arts Stan Jesmiatka in Aagtekerke. Hij was eerst regulier arts en toxicoloog en geloofde toen helemaal niet in homeopathie. Pas als bedrijfsarts kwam hij op andere gedachten. 'Als je je openstelt voor ervaringen van cliënten dan wordt je nieuwsgierig en zo ben ik met een opleiding tot homeopathisch arts begonnen.' In de homeopathie wordt ervan uitgegaan dat ieder mens beschikt over een zelfgenezend vermogen. Centra in het centrale zenuwstelsel reageren op verstoringen in de gezondheid met impulsen die moeten leiden tot herstel. Als je (chronisch) ziek bent is dat vermogen uit balans en geeft het onvoldoende impulsen. Een passend homeopathisch geneesmiddel stimuleert dat zelfgenezend vermogen. Soms direct, soms pas na een paar weken en soms verergert de kwaal zelfs om daarna pas te verdwij nen. Dat genezen komt doordat de korreltjes, bereid uit natuurlijke producten - met name planten en mineralen - een energetische werking hebben die trillingen afgeven. Die resonantie zet het lichaam aan storingen te her stellen. 'Dat wat een mens uit zijn evenwicht haalt zegt iets over zijn gevoeligheden. De oorzaak van de klacht komt nooit zomaar. Ik zoek de bron op en kijk wat er is gebeurd, wanneer het begon te ram melen.' De subjectieve gegevens objectiveert hij met de medische kennis; je moet het relaas van de patiënt combineren met je intuïtie, je gevoel, je ervaringen en met de beschrijvingen in de boeken. Kwalen zijn fysiek en geestelijk. Het homeopathi sche geneesmiddel maakt de cliënt uiteindelijk sterker in zijn kwetsbaarheid. 'In het reguliere circuit krijgt het lichaam een middel dat het werk doet. Het nadeel daarvan is dat wanneer je stopt met het medicijn, de kwaal kan terugkeren. Bij home opathie is dat niet zo, dan kun je echt genezen. In mijn ogen is genezen, vrij zijn van medicijnen.' Er zijn diverse landen waar homeopathie een offici eel medisch specialisme is. In Nederland nog niet maar dat sluit niet uit dat Jesmiatka dit najaar een bijscholing voor huisartsen op Walcheren verzorgt over... homeopathie. 55 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 55