Klanktherapie bij spanningsklachten Alles in de natuur bestaat uit trillingen. Door tril lingen worden de cellen in ons lichaam aange sproken. Klank is een hoorbaar geworden trilling. Klankschaaltherapie is een verinnerlijkingsproces dat de mens uitnodigt tot het luisteren naar zichzelf. Het kan daardoor herstelprocessen bevorderen. Bij klank schaalmassage wordt gewerkt met klankschalen - met een diameter van 40 centimeter bestaande uit een legering van zeven metalen - die rond het lichaam gaan en ook op het lichaam geplaatst worden. De mas sage geeft een pure ontspanning waarbij de trillingen en de klanken hun werk doen. Lydia Koper verzorgt klankschaaltherapieën in Yerseke. Ze krijgt veel patiënten die deze vorm van therapie als additioneel beschouwen, naast bezoeken aan een dokter. Toch krijgt zij nooit cliënten die door de huisartsen naar haar worden verwezen omdat ze geen gecertificeerde therapeute is, denkt ze. Meest voorkomende klachten zijn spanningsklachten. Ze geeft ook klankschaalmassages in verzorgingstehui zen. Het ontspant de bewoners daar, men krijgt een groot gevoel van welbevinden. Een ernstige val voorkomen Volgens docent André Vierling is tai chi de beste bewe gingsleer die er is. De van origine Chinese bewegings leer is een van de meest populaire gezondheidsoefe- ningen van dit moment. Naast lenigheid, ontwikkeling van pees- en spierkracht en een goed neveneffect op organen, is de ervaren tai chi-beoefenaar vooral in staat blokkades in lichaam en geest weg te werken. Zelfs wetenschappelijk onderzoek wijst dit uit. Tai chi kent vele stijlen en elke stijl heeft zijn eigen vorm die van leraar op leerling wordt overgedragen. Het doorlopen van een vorm neemt drie tot twintig minuten in beslag. Vierling: Alle oefeningen bestaan uit een serie bewegingen, die afwisselend naar binnen en naar bui ten zijn gericht en die vloeiend van de ene in de vol gende beweging overgaan. Het vergt inspanning. Tai chi wordt niet voor niets schaduwboksen genoemd. Alle bewegingen worden als het ware in slow motion uitgevoerd. Hierbij is concentratie onontbeerlijk. Gemotiveerde beoefenaars zijn na lang trainen in staat tot algehele ontspanning te komen en toch energie te voelen.' Er is meer. Zo vermindert tai chi diabetesklachten omdat het het immuunsysteem versterkt wordt wat tot verlaging van de bloedsuikerspiegel kan leiden. Eerder onderzoek toonde al aan dat tai chi de ademhaling en hartfunctie verbetert. Een Amerikaans onderzoek uit 1996 toonde aan dat de beoefening van tai chi leidde tot een valreductie bij ouderen boven de 65 jaar van bijna 50 procent. Dat kwam door de verbetering van de eigen balans, het wegnemen van valangst en het bevorderen van de zelfredzaamheid. Vierling vult aan: 'Daarnaast verbetert tai chi de microcirculaire bloeds omloop, wat werkt tegen koude handen en voeten. Ook kan het migraine verminderen, de spijsvertering bevorderen en het cholesterolgehalte in het bloed verlagen. Maar het is bovenal gewoon een ontzettend goede en leuke sport om te beoefenen.' Dit laatste moet u toch echt zelf onderzoeken. Voor meer informatie: www.klankexpressie.nl 56 Z eeuws Tijdschrift 2009 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 56