58 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4 De zieke mens centraal, niet de ziekte Osteopathie bestaat 150 jaar en is ontwikkeld door de Amerikaanse arts A.T. Still. De osteopathische denkwijze is holistisch. Dat wil zeggen dat lichaam en geest één zijn. Het gaat uit van de zieke mens en niet van de ziekte. De fysiotherapeut Kees Koole kreeg zijn opleiding Osteopathie in Antwerpen. Belangrijk binnen de osteopathie is dat alles in het menselijk lichaam bewegelijk is, bewegen kan en vooral bewe gen moet. De bewegingen gaan van groot (armen, benen en romp) naar klein en specifiek zoals organen en zenuwstelsel. En dat 24 uur per dag. Elk bewe- gingsverlies waarmee ons lichaam kampt, veroorzaakt ook een verlies aan energie. De behandelmethode van de osteopaat is gericht op het herstel van de natuur lijke bewegingen. Koole vertelt dat hij het niet interes sant vindt wat mensen hebben. 'Je kijkt juist welke beperkingen ze hebben en dan kijk je of je daar wat mee kunt doen. Je kunt de ldacht dan wegnemen door uit te zoeken waarom de natuur het zelf niet doet. Dat probleem is belangrijker dan de ldacht.' Hij ziet oste opathie als een complementaire behandelmethode. Vaak hebben zijn patiënten het reguliere circuit al doorlopen. Als hijzelf niet afdoende kan helpen zoals met een blindedarmontsteking verwijst hij zijn cli ënten naar een reguliere arts. 'Ik ga ervan uit dat elk orgaan zijn eigen psychologie heeft en dat het lichaam zichzelf kan genezen. Alleen geven wij het een duwtje in de juiste richting.' Voor meer informatie: www.praktijkcentrumhetgemeentehuis.nl

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 58