College voor Zorg en Welzijn Een belangrijk onderdeel van het Zeeuws model is de keuze voor het samen verantwoordelijkheid nemen en voor samenwerken. De Wmo legt belangrijke ver antwoordelijkheden bij de gemeenten. De Zeeuwse gemeenten hebben in overleg met de provincie besloten om een overlegplatform in het leven te roepen waar bij de invoering van de Wmo kon worden overlegd en waar kon worden afgestemd. Dit werd het College voor Zorg en Welzijn (CZW), waarvan de wethouders lid zijn en ik als gedeputeerde adviseur. De verantwoordelijkheid blijft bij iedere gemeente, maar we nemen gezamenlijk de verantwoordelijkheid voor een aantal zaken. Weer vanuit de gedachte dat we de kwaliteit van Zeeland belangrijk vinden, maar dat we een dub bel schaalprobleem hebben: weinig mensen op een groot gebied. Als we een aantal zaken in Zeeland op het juiste peil willen houden, dan moeten we samen de verantwoordelijkheid nemen. Een voorbeeld is de manier waarop de Zeeuwse gemeenten de ver slavingszorg en de maatschappelijke opvang regelen in het Zeeuws Kompas. Voorheen liep dat via de centrumgemeente Vlissingen. Met name wethouder Prins pleit ervoor dit soort zaken niet te delegeren naar een centrumgemeente, maar om samen de ver antwoordelijkheid op te pakken. Ik ben het met hem eens. Dat is Zeeuws model: er samen voor zorgen dat het in Zeeland goed geregeld is. Naast de eigen ver antwoordelijkheid als gemeente, of als zorginstelling ook verantwoordelijkheid nemen voor het geheel. Dat is de enige manier waarop we als regio de toekomst met een gerust hart tegemoet kunnen treden. Ruimte binnen kaders Maar voor mij gaat het Zeeuws model nog een stap verder dan gezamenlijk verantwoordelijkheid nemen en samen zaken oppakken. Het heeft ook te maken met de aard van de oplossingen die je met elkaar zoekt. Die hebben we als provinciaal bestuur al eens neergelegd in de nota De driehoek rond en later in ons programma Nieuwe verbindingen. Daar staan uitgangspunten in als 'klein binnen groot', 'cultuur van verschil' en 'ruimte binnen kaders'. Met name dat 'klein binnen groot' vind ik heel passend voor Zeeland. Het gaat ervan uit dat je kleinschaligheid combineert met grootschaligheid. Kleinschaligheid en maatwerk in de uitvoering, maar met een groot schalige ondersteuning. Een voorbeeld is Zeeuwse Gronden, een kleinschalig ouderinitiatief in de geestelijke gezondheidszorg. Een uitstekend en ook inspirerend initiatief, dat alleen kan bestaan omdat men kan terugvallen op het grote Emergis. Het goede is dat Emergis Zeeuwse Gronden niet als concurrent ziet, maar als een verrijking van het zorgaanbod. En door als achtervang te functioneren maakt Emergis Zeeuwse Gronden mogelijk. Zo ont staat die 'cultuur van verschil' die variatie brengt. Als we daar rekening mee houden, dan doen we recht aan de eigenheid van Zeeland. Het Zeeuws model is voor mij samen verantwoordelijkheid nemen en werken aan maatwerk. Oplossingen die passen bij de Zeeuwse schaal en de Zeeuwse aard. Zolang we elkaar kunnen blijven vinden, heb ik vertrouwen in het Zeeuws model dat ook toepasbaar kan zijn in met Zeeland vergelijkbare gebieden. 6i Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 61