Zeeland is van oudsher een pro vincie die veel aantrekkings kracht heeft op mensen buiten Zeeland. Niet alleen uit de rest van Nederland, maar zeker ook uit de door ons omringende landen. mfl BH M Toch loopt het toerisme de laatste jaren terug. De wereld is kleiner geworden, beter en goedkoper bereikbaar. Dit leidt enerzijds tot een verlies aan bezoekers, maar biedt anderzijds mogelijkheden om meer toerisme naar Zeeland te krijgen. Peter de B©ev@?e Er zijn verschillende manieren om een markt te bena deren. Eén daarvan is het bieden van nieuwe diensten aan een nieuwe markt. Dat is het uitgangspunt van de ontwikkeling van 'Vakantie met zorg in Zeeland', een project dat door onze provincie gesubsidieerd wordt waarmee een gestructureerde aanpak van vakantie met zorg in Zeeland moet worden gerealiseerd. Natuurlijk komen er al lang toeristen naar onze pro vincie die hulpmiddelen of een aangepaste accommo datie nodig hebben. Dat aantal was tot voor kort erg klein. Speciale aandacht krijgt deze groep pas sinds enkele jaren. Tot voor kort was de houding van aan bieders van verblijfsaccommodatie als volgt: 'Als toe risten toch wel komen waarom zou je dan extra inves teringen doen om zo'n kleine groep rolstoelgebruikers te kunnen ontvangen? Dat verdien je nooit terug?' Deze redenering is niet langer houdbaar. De toe rist komt niet meer vanzelf, zeker niet in voldoende mate. De toerist die zorg, hulpmiddelen of aangepaste accommodatie nodig heeft, is zeker niet altijd afhan kelijk van een rolstoel. Ook is het zeker geen kleine groep mensen, want Europees gezien hebben we het over miljoenen mensen. De markt voor zorgvakanties zal de komende dertig jaar enorm toenemen. Het is dus niet verbazingwekkend dat onze provincie een project steunt waarin vele partijen de handen ineen hebben geslagen. Hulp om de hoek De markt van mensen met een zorgbehoefte is zeer divers en in leeftijd sterk variërend. Er is een grote variatie in bestedingsmogelijkheden en ook de behoef te aan zorg, hulpmiddelen of aangepaste verblijfsvoor- zieningen is zeer divers. Het lijken net gewone toeris ten. Dat komt mooi uit, want voor gewone toeristen heeft Zeeland al heel wat te bieden. Elke toerist heeft specifieke wensen. Zo wil de één het liefst op een een voudige camping en de ander de luxe van een vijfster renhotel, een waterglijbaan of een mooie wandelroute. Zo is er een grote groep mensen, die op vakantie (zou) gaan als ze zekerheid hebben over de aanwezig heid van voor hen noodzakelijke voorzieningen, die zonder extra inspanningen te boeken zijn. Zorg en aanverwante dienstverlening, gebruik van hulpmid delen en aangepaste accommodatie. Dat dit niet altijd ingewikkeld hoeft te zijn, mag blijken uit het volgende voorbeeld. Een oudere alleenstaande man was een fervent kampeerder. Tot hij na een darmoperatie een stoma kreeg. Hij leerde hier zelf voor te zorgen. Voor het geval er zich een probleem voordeed, was er in zijn woonplaats een verpleegkundige die hem kon hel pen. Dat gaf hem het gevoel van veiligheid maar aan vakanties dacht hij niet meer want wie moest hij dan bellen? Als het hier was gestopt, dan was deze man 62 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 62