VOLWAARDIGE BURGERS MET EEN BEPERKING Wie zonder beperking is, werpe dit artikel verre van ziels! En wie een hekel heeft aan verandering, handele insgelijks! Bij Arduin - organisatie voor dienstverlening aan mensen met een verstandelijke beperking - staat de emancipatie en de zelfbepaling van mensen centraal, dus ook voor de mens met een ver standelijke beperking. Mensen met een verstandelijke beperking zijn volwaardige burgers en die nen als zodanig gerespecteerd te worden. Zij kunnen participeren in de maatschappij en maken gebruik van bestaande maatschappelijke faciliteiten. Gewoon wat kan, speciaal wat moet. Door Wim van Gelder Ja, zal de lezer reageren, die zich niet heeft laten afschrikken door het provocerende motto van dit artikel. Ja, theoretisch graag akkoord, maar hoe dit te realiseren in de praktijk. Dat zal toch moeilijk gaan. Laten we eerlijk de feiten onder ogen zien, Arduin heeft de nieuwe visie op de mens met een verstan delijke beperking in de afgelopen periode van meer dan tien jaar niet zonder weerstand verwerkelijkt. Weerstand soms van sterk emotioneel karakter. Het heeft echter Arduin niet weerhouden de nieuwe visie door te zetten. Zonder wrijving geen glans. Arduin heeft de weerstand zelfs benut om de visie te verbe teren en met internationale wetenschappelijke steun verder te onderbouwen. Profiles in courage Hoewel iedereen weet dat maatschappelijke vooruit gang onmogelijk is zonder maatschappelijke verande ringen leert de bestuurlijke praktijk dat iedere (voor genomen) verandering leidt tot weerstand. Niet ieder een is bereid of in staat verandering mee te maken. In mijn bestuurlijke carrière heb ik het verklaren van maatschappelijke weerstanden altijd als een van de meest boeiende bestuurlijke vraagstukken gezien. In de zorgsector dringt de noodzaak tot dit verklaren zich nog sterker op vanwege de vaak zeer emotionele weerstand en soms volledig onbegrijpelijke tegenwer pingen die de nieuwe visie op de mens met een ver standelijke beperking oproept. Gelukkig heeft Arduin ondanks die weerstand koers gehouden, want inmiddels is er nationaal en internationaal grote waardering voor Arduin. Het heeft een pioniersrol vervuld. Vooral de te vroeg gestorven Piet van den Beemt, voormalige bestuur der van Arduin, komt de eer toe die Arduin ten deel valt. Maar zoals vaker met voortrekkers het geval is, ontstaat ook hier het beeld dat de profeet in eigen regio onvoldoende gewaardeerd wordt. Arduin streeft ernaar om door communicatie begrip en ondersteu ning voor de nieuwe aanpak te verwerven. Wie mij een beetje kent, weet dat ik als Commissaris van de Koningin altijd sympathie heb gehad voor mensen die vernieuwend in de samenleving willen staan. President Kennedy schreef als senator daarover het boek Profiles in Courage. Net als een van zijn illustere voorgangers, Franklin Roosevelt, zag hij als eerste opdracht van een bestuurder het initiëren, uitdragen, ondersteunen en verdedigen van nieuwe ideeën. Outcome based thinking Het was nieuw om als Arduin gericht te zijn op de mogelijkheden van mensen en niet op hun onmoge lijkheden. Het was nieuw om mensen met een beper king niet in segregatie onder te brengen op omheinde instellingsterreinen, maar gewoon te laten wonen in de wijk. Het was nieuw om mensen met een beperking niet zomaar wat bezig te houden, maar ze 'aangepast' te laten participeren in het arbeidsproces. Het was nieuw om kinderen, ongeacht hun mogelijk heden, gezamenlijk te laten participeren in inclusief onderwijs. Hiermee wordt voorkomen dat onbekend heid met de beperkte mens ook onbemind maakt. Het 64 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 64