was nieuw, om niet in termen van paternalistische zorg te denken, maar in termen van ondersteuning, waarbij de behoeften door de cliënt zelf worden aan gegeven en waarbij nieuwe methoden zijn ontwik keld om die ondersteuningsbehoefte goed in beeld te krijgen. Ook nieuw was het outcome based thinking waarbij ontwikkelingsdoelen worden geformuleerd en methoden ontwikkelt om de voortgangsresultaten vast te stellen. In het woordgebruik heeft dat geleid tot het uit bannen van een begrip als 'handicap'. Arduin zette daarmee een grote verandering in bij het denken over de mens met een beperking. Dat daartoe een lange weg is afgelegd wordt geïllustreerd door het woordgebruik van een rijksnota uit 1968 die nog generaliserend sprak over debielen en imbecielen. Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, Jet Bussemaker, complimenteerde Arduin met zijn rol in het veranderen van denken over de mens met een beperking. De schaamte voorbij Het laten verrichten van werkzaamheden door cliën ten van Arduin heeft de nodige verontwaardiging bij familieleden veroorzaakt. Hoe kun je die gehandi capten dat aandoen? Gelukkig hebben veel mensen hun weerstand laten varen, nadat ze de grote arbeids vreugde opmerkten die hun familieleden bij Arduin ervaren. Jammer genoeg gold dat niet voor allen, sommigen verbraken zelfs de relatie met Arduin zoals de ouders van George. Hij was hoofdrolspeler in een musical opgevoerd door cliënten van Arduin. George glorieerde in zijn rol met een positief effect op zijn dagelijks functioneren. Medewerkers van Arduin genoten van deze vooruitgang. Hij ging zich veel zelfstandiger gedragen. Hij liet bijvoorbeeld zijn ouders weten het niet vanzelfsprekend te vinden ieder weekend naar huis te komen. Als hij thuis was, vond hij het niet nodig dat zijn moeder hem onder de douche stopte, dat kon hij immers zelf wel. De ouders van George ging deze ontwikkeling te ver en ze hebben hem naar een andere instelling overge plaatst. Door de verandering in het denken over de zorg voor mensen met een verstandelijke beperking wordt er in Nederland makkelijker beroep gedaan op profes sionele ondersteuning. Wat opvalt is dat allochtonen nog weinig beroep doen op deze zorg. Een indicatie dat deze zorg een sterke culturele en zelfs religieuze inslag kent. Allochtonen verbergen hun verstandelijk beperkte kind of sturen het naar familie in het moe derland. Voordat we daar verontwaardigd op reage ren, moeten we ons realiseren dat het met schaamte belaste denken over de gehandicapte mens ook in Nederland nog niet volledig is uitgebannen. Gelukkig is het beroep op professionele ondersteuning in de periode 2002 - 2007 met 30 procent toegenomen. Dat is een positieve ontwikkeling en redenen genoeg voor Arduin om met hen die het veranderingsbeleid ondersteunen op de ingeslagen weg voort te gaan. Voor meer informatie: www.arduin.nl 65 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 65