MANTELZORG ON BETAAL BA A Et ALTIJD, SOMTIJDS BETAALD Het is een mooi ideaal. Vanaf de jaren tachtig is het overheidsbeleid erop gericht ouderen, zieken en gehandicapten zo lang mogelijk thuis te houden. De wens van ouderen zelfstandig te blijven wonen en de kostenbesparing zijn de fundamenten voor deze beleidslijn. Onder de parasol van mantelzorg wordt onbetaalde zorg voor een chronisch zieke, gehandicapte of hulpbehoevende partner, ouder, kind of familie lid, vriend of kennis verleend. In Zeeland zijn fii||meer dan 50.000 mantelzorgers actief, dat is 15 procent van de bevolkin; ter Lixb Broos Volgens Ineke Riemens van Klaverblad Zeeland, dat de belangen van mantelzorgers behartigt, zijn het er nog veel meer. Niet-geregistreerde mantelzorgers vinden het waarschijnlijk vanzelfsprekend dat zij zich voor hun naaste inzetten. Dat is jammer, want zij ken nen vaak de mogelijkheden niet die wij ze ter onder steuning kunnen bieden. Tien steunpunten Om de zorg te verlichten, om ondersteuning te bieden, telt Zeeland tien steunpunten Mantelzorg. Hierbij kun je zowel als mantelzorger of als hulpbe hoevende terecht voor vragen over subsidies, moge lijkheden tot vrijwillige thuiszorg en verzekeringen maar ook voor cursussen en gesprekken met 'lotge noten'. Klaverblad Zeeland behartigt zoals gezegd de belangen van de mantelzorgers. Op landelijk niveau wordt dat door Mezzo gedaan. Samen met andere pro vinciale organisaties heeft Klaverblad een adviesfunc tie ten aanzien van het landelijke en het gemeentelijke zorgbeleid. Daarnaast voeren ze regelmatig acties. Onlangs nog riep Klaverblad werknemers op die tevens mantelzorger zijn hun werkgever met begrip voor mantelzorg te nomineren. Ineke: 'Mag je als mantelzorger een paar keer per dag naar huis bellen of drie keer per week onder werktijd naar Rotterdam om je kind in het ziekenhuis te bezoeken? Want niet alleen thuis en in je privéleven heeft de zorg voor je naaste veel impact, ook op de werkvloer neem je je zorgen mee. Duidelijke afspraken op het werk hier over zijn erg belangrijk. Met deze actie willen wij niet alleen meer begrip kweken voor mantelzorgers maar ook de werkgever met begrip voor mantelzorg in het 75 Zeeuws Tijdschrift 2009 I 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 75