'Luc doet regelmatig uitspraken waaruit blijkt dat hij heel veel dingen letterlijk neemt, die soms grappige situaties opleveren. Wij gebruiken regelmatig het woord "bomvol". Luc niet, hij zegt "bomleeg". Zijn verklaring hiervoor is: als er een bom valt is het leeg en niet vol.' Het belang van een patiëntenorganisatie Kan een vereniging als de NVA verschil maken? 'In de loop der jaren hebben we een enorme expertise opgebouwd. Het is voor ouders een geweldige steun als ze bij problemen, bijvoorbeeld met de school waar hun autistische kind op zit, zich gesteund weten door onze oudervereniging, die bestaat uit mensen die in hetzelfde schuitje zitten, de problemen kennen. En het werkt heel goed als wij als oudervereniging van de NVA Zeeland met zo'n school om tafel gaan zitten. Veel scholen doen het trouwens heel goed. Veel docen ten hebben wel degelijk belangstelling voor autisme en hoe ze daarmee het best om kunnen gaan. Helaas is er echter ook nog een groep docenten - oudere leerkrach ten vaak helaas - die minder interesse heeft.' Twintig jaar geleden maakte Ria van Vendeloo - zelf moeder van een autistische zoon - kennis met de NVA. 'Omdat ik niet bang ben om het woord te voeren in grote gezelschappen werd ik na enkele jaren gevraagd om voorzitter te worden van de afdeling Zeeland.' Voorzitter is ze nog altijd. Ook de andere bestuursleden zijn trouw, al vindt er nu en dan wel degelijk doorstroming plaats. 'Maar het blijft moeilijk om bestuursleden te vinden. Het is tijdrovend werk en complexer dan vroeger. Toen de NVA Zeeland der tig jaar geleden begon waren er 12 leden; nu zijn dat er 385. Ook op het gebied van regelgeving is er veel veranderd. Op dit moment richten we ons onder meer op de gevolgen van de Wmo (Wet maatschappelijke ondersteuning). We maken ons zorgen of de groep licht autisten binnenkort nog wel in dezelfde mate gebruik kan maken van voor hun heel belangrijke begeleiding.' Een ander actueel punt van zorg betreft de positie van jongvolwassenen met autisme. 'SCOOP heeft onlangs een quick scan uitgevoerd waaruit bleek dat we het momenteel redelijk goed voor elkaar hebben voor jonge autisten, maar dat er problemen dreigen bij jong volwassenen. Die zorg delen we. We zullen op dat punt nog veel werk moeten verzetten.' Voor meer informatie: www.autisme.nl/regio/zeeland Patiënt en consument centraal Klaverblad Zeeland komt op voor de belangen van gebruikers van zorg- en dienstverlening in de pro vincie Zeeland. Klaverblad Zeeland is een samen werkingsverband van Zeeuwse organisaties die opkomen voor de belangen van zorggebruikers én hun mantelzorgers. Zo zijn er ongeveer 60 patiënten verenigingen aangesloten, maar ook ouderenbonden, huurderscommissies en cliëntenraden. Nauwlettend volgt Klaverblad Zeeland ontwikkelingen in de pro vincie op het gebied van zorg, wonen en welzijn. Ook veranderingen in de wet- en regelgeving worden op de voet gevolgd. Steeds wordt gekeken welke conse quenties dat heeft voor de Zeeuwen. Daarnaast vraagt Klaverblad Zeeland regelmatig tijdens bijeenkomsten of meidacties de mening van de Zeeuwse burger. Met al deze signalen, én de signalen die binnenko men via Zorglnfo, gaat Klaverblad Zeeland aan de slag. Klaverblad Zeeland wil dat iedereen optimaal gebruik kan maken van de zorg en de voorzieningen. Daarvoor moeten letterlijk en figuurlijk drempels uit de weg wor den geruimd. Het streven is om de positie van Zeeuwse cliënten en cliëntorganisaties te versterken, zodat zij in staat zijn invloed uit te oefenen op het beleid van (gezondheids)zorgaanbieders en verzekeraars. Voor meer informatie: www.ldaverbladzeeland.nl. Heeft u vragen of klachten of wilt u informatie over zorg, arbeidsongeschiktheid en functiebeperkingen? Bel naar Zorglnfo Klaverblad Zeeland, telefoon 0113 - 212 783 (ma t/m vrij van 09.00 - 13.00 uur) of e-mail zorginfo@klaverbladzeeland.nl. 78 Zeeuws Ti|dschrift 2009 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 78