Rust en reinheid komen je bij binnenkomst tegemoet. Wie niet alleen lichamelijk een schoonmaakbeurt nodig heeft, maar ook geestelijk aan een opruiming toe is, is in Kuuroord De Schouw aan het juiste adres. Het oude ziekenhuis van Schouwen is een toeristische trekpleis ter voor niet-eters. Begonnen als biologisch boer in Drenthe is eigenaar Lucas de Groot in 1993 gestart met zijn kuur- en vastoord in Noordgouwe. De Groot: 'In de jaren negentig nam het vasten een hoge vlucht en hier in de Schouw kun je als enige plek in Nederland altijd terecht om te vasten. Vasten is een oud reinigingsprin cipe. Door alleen zuiver sap te drinken, creëer je rust en ruimte voor lichaam en geest.' Door- en omspoeld worden door water. Letterlijk doorgespoeld want hier horen ook dagelijkse klysma's bij. Bij vasten moet je loslaten... Iedere vastenweek begint en eindigt met een consult. 'We kijken wat er aan de hand is met het lichaam. Een algemene check-up als het ware', aldus Lucas de Groot. 'Samen met onze gast bepalen we een aanvul lend circuit voor die week. Maar het vasten staat cen traal.' Vasten vormt een van de basistherapieën van de holistische natuurlijke gezondheidszorg. Volgens De Groot beschikken we allemaal over een enorm zelfherstellend vermogen. 'Hoe minder dat zelfherstel wordt gehinderd door stoffen die niet in ons lichaam of onze geest thuishoren, des te beter verloopt het. Als overtollige stoffen zich opstapelen, heeft dit vaak een disbalans tot gevolg. Een vastenkuur werkt preventief en curatief.' De relaxruimte, waar driemaal per dag de groen- tesapjes worden opgediend, is het centrale ontmoe tingspunt van De Schouw. Op een lange tafel staan bij binnenkomst 18 sapjes klaar. 'Als we zouden willen, kunnen we de groepen zo uitbreiden. Maar we kiezen hier niet voor omdat we onze gasten in deze intensie ve week volop willen begeleiden. Meer klanten bete- 80 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 80