Epsomzout. Het vermindert stress, stimuleert de con centratie en is effectief bij huidklachten, zegt de fol der. Tijd voor een drijfsessie in een 'prikkelwerende' cabine om de beweringen te controleren! Maar eerst nog wat onderzoek. Waar komt de methode vandaan? Al voor de Tweede Wereldoorlog hield de Amerikaanse wetenschapper John Lilly zich bezig met de effecten van het floaten. Hij had een sterk vermoeden dat sensore deprivatie - het voor kortere of langere tijd afsluiten voor zintuiglijke prikkels - een weldadige ontspanning op zowel lichaam als geest had. Om dat wetenschappelijk te bewijzen ontwikkelde hij in 1950 de eerste floatcabine. Het onderzoek dat sinds die periode wordt uitgevoerd heeft aangetoond dat floa ten inderdaad stress vermindert en fysiek herstel ver snelt door het reduceren van de productie van Cortisol, melkzuur en adrenaline en het verhogen van de pro ductie van endorfine (hormonen die het gevoel van welbehagen creëren). Tevens bevordert het de circulatie van zuurstof en voedingsstoffen in het lichaam en ver laagt het de bloeddruk, hartslag en hersenfrequenüe. Met deze kennis gewapend, vestigde Londa zich in Vrouwenpolder. Bijna geen Zeeuw had van het fenomeen gehoord en toch heeft ze in korte tijd een behoorlijk klantenbestand opgebouwd. Met de zee voor de deur ligt het niet voor de hand drie kwartier tegen betaling te floaten in nog zouter water dan de Noordzee. Londa denkt daar anders over: 'Het lichaam krijgt de kans optimaal in balans te komen. Zo wordt bijvoorbeeld de synchronisatie van de linker en de rech ter hersenhelft gestimuleerd. Door de lichte slaap waar in je belandt malcen je hersenen 'goede' stoffen aan die een effect van uren slapen genereert. Epsomzout werkt helend bij eczeem en andere huidklachten. Naast de lichamelijke werking bevorderen de drijfsessie de con centratie, het immuunsysteem en de hormoonbalans. Het kan ook het zelfvertrouwen positief beïnvloeden. Los van tijd en ruimte In een spaceshuttle van polyester gebeurt het alle maal. Londa geeft eerst een korte uitleg over de do's and dont's. Van tevoren koffiedrinken en zwaar tafelen is uit den boze. Londa: 'Van cafeïne wordt niemand rustig en met een volle maag floaten is eveneens niet bevorderlijk voor de ontspanning.' Het lijkt makkelijk maar een goede houding is niet zomaar te vinden. Totaal gewichtloos is het de kunst gedachten te laten varen en een prettige houding te vinden. Na wat onhandig heen en weer wiegen in het water worden de ogen zwaar en kom je los van de tijd. Je ontspant totaal. Hartslag en ademhaling zijn het enige wat je hoort. Je valt in een lichte slaap die een volledige ontspanning teweegbrengt. De vijf enveertig minuten zijn zo voorbij. Een dagje sauna is er niks bij. Voor meer informatie: www.kuuroorddeschouw.nl; www.patri- ciaohalloran.nl; www.floatcentrumzeeland.nl. 83 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 83