Artist impression Gezondheidscentrum Koudekerke Noorlander gedemonstreerd. Hij toont de in het cen trum gemaakte foto's van huidafwijkingen die digitaal voor beoordeling naar de huidarts in het ziekenhuis worden gestuurd. Het begin van een tele-medicinale aanpak, die veelbelovend is. De centra moeten ook specialistische zorg (ander- halflijnszorg) gaan bieden en zijn een voorportaal van de ziekenhuizen. Gezondheidscentra als dit zullen verbonden zijn aan basisziekenhuizen die op hun beurt gekoppeld zijn aan academische of zeer specia listische centra. Essentieel voor de uitvoering is inte gratie en stroomlijning van de zorg door herverdeling van taken. De basisziekenhuizen moeten volwaardig zijn, bieden dus spoedeisende hulp en hebben een gynaecologische en kindergeneeslcundige functie. De basisziekenhuizen zijn privaat gefinancierd. Mookhram zegt partijen achter zich te hebben die met private middelen ziekenhuizen kunnen neer zetten voor Midden-Zeeland. Academische centra bevinden zich al vlak over de grens van Zeeland. Na een ingreep in deze centra kan de patiënt herstellen in zorghotels. De Vlissingse boulevard scoort hoog als locatie voor de arts-ondernemer en vormt de spil van een zorgtoeristische aanpak die een additionele geldstroom genereert voor het Genesisproject. De samenwerking met ziekenhuizen - ook Europese - biedt perspectief voor Zeeland als European centre of excellence. Huisartsen vormen de spil van de eerstelijnszorg. Ze zijn het eerste aan spreekpunt voor mensen met vragen of problemen rondom gezondheid en ziekte. De huisarts biedt diagnostische, therapeu tische en preventieve medische zorg. De huis artsenzorg is generalis tisch, toegankelijk en persoonsgericht. Steeds meer huisartsen werken in de praktijk samen met één of meer collega's. Buiten kan tooruren (avond, nacht, weekend) bieden vijf centrale huisartsenposten (HAP) in Vlissingen, Goes, Zierikzee, Terneuzen en Oostburg huisartsenzorg. Zeeland telt ongeveer tweehonderd huisartsen. Het gemiddelde aan tal huisartsen per 10.000 inwoners (5,3) is lager dan in Nederland (6,1). De gemeente Veere vormt hierop een positieve uitzondering met 7,7 huisartsen per 10.000 inwoners Sociale atlas, 2006). Voor een goede vergelij king van de huisartsendichtheid moet naar het aantal fulltime-equivalenten (fte) gekeken worden. Een gemid deld fte telt 2.350 geregistreerde patiënten. Zeeland wijkt niet af van Nederland met het gemiddelde aan tal patiënten per huisarts (Nivel). In het gebruik van huisartsenzorg neemt Zeeland een middenpositie in ten opzichte van de rest van Nederland. In Schouwen- Duiveland maken meer mensen gebruik van de huis arts dan in de andere Zeeuwse gemeenten (Gezondheid hoven water in Zeeland: regionale volksgezondheid toe komstverkenning 2008. GGD Zeeland). Driekwart van de bevolking kan terecht bij een huisartsenpraktijk binnen een afstand van 1 kilo meter, zo blijkt uit cijfers die het CBS in mei 2009 publiceerde. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben mensen gemiddeld keus uit 16 tot wel 37 praktijken binnen een straal van 3 kilometer. In de landelijke gebieden liggen er echter gemiddeld min der dan twee huisartspraktijken binnen een afstand van 3 kilometer. De huisartsenpost ligt, met een gemiddelde afstand van 6 kilometer van het woonadres, een stuk verder weg. Voor ruim 100.000 mensen in de lande lijke delen van Friesland, Overijssel en Zeeland ligt deze hulp op meer dan 20 kilometer afstand. 85 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 85