ZORG IN HET ZT WtÊÊÈÊSSÊSKÈÈÈÊÊÈÊÊÊÈÊtSÊiÊlÊÊÈÈllltÈlÊIBSk MEDEDELINGEN V/ 'KONINKLIJK''ZEEU' GENOOTSCHAP DEI WETENSCHAPPEN Concurrentiestrijd tussen de loodsdiensten op de WesterseheldeD'r is gêên iVoórd Frans bit Zeeland, geestelijk gezond? Is tolerantie een deugd Ontmoeting met. Norbertijnen D@©r MareeS Msgo Het regende opzeggingen en boze brieven na publi catie van het artikel 'Bezwaard gemoed in Zeeland. Het verband tussen: depressie, religie en zelfmoord' (ZT 24 (1974) 6) van dr. J. van Scheyen. In het artikel legt de auteur een tamelijk expliciet verband tussen de relatief hoge zelfmoordcijfers in bepaalde delen van de provincie met de geloofsachtergrond van de betreffende inwoners. Hij concludeert dat zelfmoord onder gereformeerden veel vaker voorkomt dan bij mensen die een andere geloofsrichting aanhangen of niet-gelovig zijn. Het artikel kwam niet uit de lucht vallen. In de jaargangen ervoor werden al eerder pittige bijdragen opgenomen die het geloof i.e. het gereformeerde geloof als een van de oorzaken zagen voor ernstige psychiatrische aandoeningen. In tegenstelling tot Dick van der Wouw die in zijn bijdrage in dit num mer stelt dat Zeeland gezond is, 'een goed gemutst volkje', komen verscheidene auteurs dertig jaar eer der tot veel somberder - zelfs alarmerende - conclu sies. Nog in 1983 verschijnt (opnieuw van de hand van Van Scheyen) het artikel 'Zeeland, geestelijk gezond?' (ZT 33 (1983) 4) waarin hij erop wijst 'hoe frequent ernstige psychiatrische aandoeningen in ons werkgebied voorkomen. Het gaat hier vooral om de ernstige endogene depressie, de melancholie, gekenmerkt door lusteloosheid, machteloosheid en moedeloosheid.' Van predestinatie tot Simpelhuis Al in 1965 verschijnt van de hand van D. van Ooijen - inspecteur van politie in Terneuzen - het artikel 'Zelfmoord in Zeeland'. Het gaat voorzichtig in op de verschillende achtergronden van zelfmoordenaars. Van Ooijen constateert al dat het aantal zelfmoorden in de katholieke delen beduidend lager is dan in de protestantse gebieden. Een jaar later relativeert G. van Wilgenburg diens bevindingen door te wijzen op de zeer hoge zelfmoordcijfers in West Zeeuws- Vlaanderen (vooral in de streek rond Oostburg en Aardenburg) en de juist heel lage cijfers op Tholen. Hij doet een appèl op alle kerken om aandacht te heb ben voor het probleem van geestelijke nood. Ook na 1974 blijft het ZT de geestelijke gezondheid van de Zeeuwen bestuderen en analyseren. Vier jaar na 'Bezwaard gemoed' laat auteur Van Scheyen de meer confronterende uitspraken over aan gerenommeerde psychiaters die hij parafraseert (ZT 28 (1978) 3): Fromm wijst hier ook op de ook uit het oogpunt van psychische gezondheid verwerpelijke aspec ten van bijvoorbeeld Calvijns opvattingen over predestinatie. Een opvatting volgens welke het de mens onmogelijk zou zijn zijn lot in wezen te veranderen, een overtuiging waardoor het 'humane' principe naar het oordeel van Fromm, definitief wordt afgewezen. 88 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 88