ZEELAND ZEEUWS rilDSCHRIFl NEEM EEN ABONNEMENT op het Zeeuws Tijdschrift Het ZT besteedt in de jaren zestig en zeventig zeer veel aandacht aan de geestelijke gezondheidszorg. Niet alleen wordt de actualiteit besproken, men blikt ook weieens terug op ontwikkelingen en escalaties uit het verleden, zoals de sluiting van het Simpelhuis in Middelburg (ZT 31 (1981) 4). In dat artikel wordt de toestand beschreven van het 'krankzinnigenhuis' in Middelburg (1842) die voor de toenmalige landelijke inspectie aanleiding was het gebouw te laten sluiten. Uit het inspectierapport wordt onder meer geciteerd: 'De verdieping is laag en dof, ongezond, de lucht hoogst onaangenaam.' Direct moesten aanpassingen worden aangebracht, onder andere: 'Het wegnemen der ijzeren roosters voor de luchtgaten boven de hok ken en het aanbrengen van eener zitplaats in dezelve waar die ontbreekt.' Vergrijzing en de Zeeuwse schaal Drie jaar na de Ramp (ZT 6 (1956) 5) bespreekt drs. L. Turlcsma de stand van de bejaardenzorg in de pro vincie. Hij voorspelt dat Zeeland in rap tempo zal vergrijzen: Honderd jaar geleden maakten de bejaarden (d.w.z. de personen van 65 jaar en ouder) nog geen 5% der Nederlandse bevolking uit; thans is dit percentage tot over de 8% gestegen en men heeft berekend, dat het omstreeks 1980 zo'n 11% zal zijn. De stijging is aan de ene leant te verklaren door de vooruitgang der medische wetenschap en de betere hygiënische en arbeids- veiligheidsvoorzieningen. Aan de andere kant neemt reeds sedert meer dan een halve eeuw het kindertal af, zodat de kinderen van beneden 15 jaar in die tijd meer dan 35% der gehele bevolking daalde tot minder dan 30%. Turksma wil graag dat ouderen het wat gezelliger krij gen. Eerst vat hij het probleem nog eens samen: Het probleem is dus als volgt samen te vatten: er is een groeiend aantal bejaarden in ons land; zij hebben minder inkomen dan de gemiddelde bevolking; hun huisvesting laat veel te wensen over; er moet wat gedaan worden om de oude dag gezellig te maken, ongezellig geworden door het gedeeltelijk wegvallen van familieverbanden en arbeid (slechts 35% der mannelijke bejaarden en 10% der vrouwelijke bejaarden werkt nog). Vervolgens ziet hij hier een schone taak weggelegd voor jongeren. Zij zouden best eens wat meer kun nen omzien naar hun oudere medemens. 'Voor het contact met de jongeren is wel de suggestie gedaan, ontspanningsruimten van de overige bevolking op bepaald gebied, te vestigen in bejaardentehuizen.' In verscheidene bijdragen blikte het ZT terug op reorganisaties, schaalvergrotingen, bouw en sluitin gen van Zeeuwse ziekenhuizen. In (ZT 56 (1996) 5) zoomt Dick van der Wouw in op de dreigende sluiting van het Antonius Ziekenhuis in Oostburg. Interessant is dat dat ziekenhuis bijzonder hoog gewaardeerd werd door de Zeeuwse bevolking. Van der Wouw maakt aannemelijk dat die hoge waardering deels zijn oorzaak vindt in sluitingsangst. Kijk je namelijk niet naar de totaalwaardering, maar naar alle afzonder lijke deelbeoordelingen dan scoorde het ziekenhuis 'slechts' gemiddeld. In hetzelfde onderzoek is ook gelcelcen naar wat mensen belangrijk vinden als het gaat om ziekenhuizen. Gebleken is dat zij de kwa liteit van de zorg en het aanbod van behandelingen uiteindelijk belangrijker vinden dan de afstand tot het ziekenhuis. Een uitkomst die meer dan tien jaar later niets van zijn actualiteit heeft verloren. per ingang van 2010 tot wederopzegging en ontvang alle nummers van 2009 gratis en het rijk geïllustreerde boek Groot Zeeland. Vijftig jaar Zeeuws Tijdschrift 1950-2000 cadeau (zolang de voorraad strekt). Abonneren kan telefonisch, 0114 - 32 28 78, of via de website www.zeeuwstijdschrift.nl. 89 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 89