NOG MEER APPELS EN PEREN? //ZEEUWSEll boekenprijs 'Al sinds de eerste editie in 2003 was er een vinnige discussie over de zin en de formule van de Zeeuwse Boekenprijs. Mede als gevolg daarvan is de opzet dit jaar anders, en is er sinds vorig jaar ook een publieksprijs. Een ding is zeker: de Prijs heeft het toneel van de Zeeuwse letteren en het Zeeuwse boek aanzienlijk verlevendigd.' Door Paul van der Velde Het bovenstaande citaat stond boven het artikel dat Jan Kuipers naar aanleiding van de vijfde editie van de Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) schreef. Dat artikel heette 'Oorlog tussen appels en peren' (ZT 58 (2008) 1-2, 73-75) en geeft een indringende schets van het debat over de ZBP tot dan toe. De zelf met de boekenprijs gelauwerde Kuipers schreef dat artikel kort na de zeer succesvol ver lopen lustrumeditie van de ZBP in de Burgerzaal van het voormalige stad huis van Middelburg. Alle juryleden en gese lecteerden waren aan wezig. Corine Kisling en Paul Verhuyck ontvingen uit handen van juryvoorzitter Karla Peijs de ZBP 2007 voor hun roman Het Leugenverhaal en senator Kees Slager ontving de Jan Bruijns publieksprijs met zijn boek Mijn Zeeland. De prijsuitreiking werd gevolgd door een geanimeerd Zeeuws boekenfeest gelardeerd met spijs, drank en dans. Over de 'documentaire' die Omroep Zeeland ervan maakte werd in sommige krin gen schande gesproken maar dat commentaar kon de goede herinnering van de feestgangers niet bederven. Een diepe crisis Hoezeer stak de zesde editie ertegen af! Een groter contrast met de lustrumeditie was nauwelijks denk baar. Maar twee juryleden waren aanwezig. De rest was ziek of op reis en slechts enkele genomineer den hadden de weg naar de opgeknapte aula van de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) weten te vinden. De pers vroeg zich af of de juryleden hun eigen prijs wel seri eus namen. Ook negatieve publiciteit is publiciteit wordt wel eens gezegd, maar voor de mensen die zich op vrijwillige basis voor een boekenprijs inzetten, geldt dat bepaald niet. Een neerwaartse spiraal zette zich in. De Zeeuwse Bibliotheek begon te twijfelen of het nog zin had te werken aan een fenomeen dat negatieve publiciteit veroorzaakte. En wie kende nu in godsnaam de ZBP? Paste de prijs bovendien wel in het nieuw ontwikkelde toekomstplan van de ZB? Daar kwam bij dat het enthousiasme voor de prijs vanuit boek handelaarskring in de loop der jaren niet was toegenomen. Raar want wiens handel is het nu eigenlijk? Kortom: een diepe crisis tekende zich af. Zelfs de initiatiefnemer van de ZBP, het ZT begon aan het nut van de prijs te twijfelen. Voor wie doen we het nu eigenlijk? De enige die onverminderd in de prijs bleef geloven was de hoofdsponsor Hendrina van Cranenburgh van de Campveerse Toren. Ze verlengde zonder enige aarzeling het sponsorcontract met drie jaar. Dat betekende dus gedeeltelijke financiering tot en met de negende editie van de ZBP in 2011. Konden we de beschermvrouwe teleurstellen en de strohalm die ze indirect aanbood, negeren? Van oude en nieuwe prijzen De directeur van de ZB, Ton Brandenbarg, lcwarn met het idee de maatschappelijke bedding van de prijs verder te verbreden. Daarop werd contact gelegd met Peter Jansen, de hoofdredacteur van de PZC, die zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken stak. Na een speelse gedachtewisseling kwam het volgende plan ter tafel. Vanaf medio augustus worden alle inge zonden boeken wekelijks op een pagina gesignaleerd door een PZC-redacteur met daarbij korte commen taren van de auteurs. Als na een aantal weken alle 90 Zeeuws Tijdschrift 2009 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 90