home 3.000 bedragen, terwijl chirurgie en chemotherapie per behandeling gemiddeld respectievelijk 7.000 en 17.000 kosten. Meestal hebben patiënten geen idee wat erbij komt kijken voordat een bestralingssessie kan begin nen. Het ZRTI staat volgepropt met geavanceerde technologie die voor de bestraling nodig is. Een veelvoorkomend misverstand is dat er gewerkt wordt met radioactieve straling. Dat is niet het geval. Uit de bestralingstoestellen (versnellers) komt ioniserende straling: een vorm van röntgenstraling met een zeer hoge energetische waarde, die kan doordringen tot dieper gelegen tumoren. Alleen bij een specifieke behandeling van prostaatkanker (brachytherapie met inwendige bestraling) wordt gewerkt met heel kleine radioactieve bronnen, die operatief worden ingebracht in de prostaat. Hierdoor wordt het tumorweefsel in de prostaat vernietigd. Brachytherapie heeft als voordeel dat er voor de patiënt relatief weinig bijwerkingen zijn. Rapid Arc De behandeling van kanker door middel van ioni serende straling heeft de laatste tien tot twintig jaar een geweldige technologische ontwikkeling doorge maakt. Deze ontwikkelingen hadden te maken met: het op grote schaal introduceren van beeldvormende apparatuur zoals CT en MRI, waarmee tumoren en risico-organen beter afgebeeld kunnen worden, en het beschikbaar komen van bijbehorende beeldverwer- kingssoffware; het op grote schaal klinisch in gebruik nemen van geavanceerde driedimensionale treatment 9 Zeeuws Tijdschrift 2009 1 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 9