De eerste stap van de reddingsactie was het dro gen van de door het bluswater nat geworden boeken. Uit de band geraakte folianten werden in portefeuilles gedaan, terwijl daarnaast met het binden van geschrif ten werd begonnen. Op 19 april 1941 kon Pieters GS reeds meedelen, dat de normale dienstverlening - zij het in aangepaste vorm - in het pand Dam 71 (In den Yngelsche Krayer) hervat kon worden. Door nieuwe aanschaffen raakte Dam 71 echter al snel overvol. Van wege de oorlogssituatie kon voor dat probleem geen structurele oplossing gevonden worden. Die kwam er nog vrij onverwacht toen van regeringswege werd voorgesteld in het kader van de restauratie van het gehele Abdij complex de voormalige kapittelzaal met de daarboven gelegen zolders ten behoeve van de Pro vinciale Bibliotheek in te richten. Zo kwam in 1953 de Provinciale Bibliotheek opnieuw in de Abdij terecht. Henk Pieters (1898-1962) werd tot bibliothecaris benoemd en zou die functie tot 1961 bekleden. Henk Pieters: een bibliotheek is geen histo risch instituut, maar een levende instelling In het voorafgaande werd de betekenis van Pieters in het recupereringsproces van de Provinciale Biblio theek reeds belicht. Daaraan moeten echter zijn idee- en over het functioneren van een bibliotheek worden toegevoegd. Naar zijn mening moest een bibliotheek geen historisch instituut zijn, maar een levende instel ling. 'Als het goed is,' zo zei hij ooit in een interview, 'mag een bibliotheek nooit een bergplaats van vergeel de geschriften en documenten worden. Zij moet een levende instelling zijn.' Naar dat devies heeft Pieters naar vermogen gehandeld. De nadruk lag wat hem betreft duidelijk op de bellettrie en de literatuur over Zeeland. Van de eerste interesse gaf de 'Zeeuwsche Letterkundige Tentoonstelling' blijk, die hij in 1924 als assistent van Van Empel organiseerde. Van de oriëntatie op het tweede vlak getuigde het - samen met Van Empel - geschreven boekwerk Zeeland door de eeuwen heen. Hoewel de opzet van dat boek zeer traditioneel was, dat wil zeggen: strikt chro nologisch, en de geschiedenis van Zeeland vanuit de rechtshistorische invalshoek wordt benaderd, was het in ander opzicht wel degelijk vernieuwend. Het boek werd namelijk als partwork uitgegeven. Op gezette tij den verscheen er een nieuw hoofdstuk van het boek. Die afzonderlijke afleveringen konden in een bewaar- band verzameld worden. Zo kwamen de twee delen van Zeeland door de eeuwen heen geleidelijk tot stand. Willem David de Bruine: een bibliotheek is een cultuurinstelling Tijdens de ambtsperiode van Willem David de Bruine (1924-2009) vond een ingrijpende wijziging plaats 17 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 17