De Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg, in gebruik genomen in 1985. deel van het oud bezit, nu veelal gebonden in wat ik altijd 'rouwbanden' ben blijven noemen en waarvan veel exemplaren nog eens extra waren verminkt door ondeskundig inbinden, werd ondergebracht op de zolders van Rijkswaterstaat en onder de grond van het binnenpleintje aan het Koorkerkhof. Ondanks de prachtige en sfeervolle behuizing die in 1953 in gebruik wordt genomen was het voor de oude collec tie armoe troef. De luchtvochtigheid in de kluis steeg soms tot zo grote hoogte dat er spontaan een regenbui zou kunnen ontstaan en het klimaat onder de grond was zeker niet beter. Zo trof ik de collectie aan toen ik in de jaren zeventig van de vorige eeuw met de biblio theek in aanraking kwam en er later zou gaan werken. Toen ook pas kon een begin gemaakt worden met het catalogiseren van het in het ongerede geraakte oud bezit, door gebrek aan menskracht en financiële mid delen was dat daarvoor onmogelijk. Ook kreeg in die jaren het oud bezit een beter onderkomen doordat het vroegere Rijksarchief in Zeeland in de St. Pieterstraat depotruimte beschikbaar stelde. Een hele verademing omdat de boeken weer eens in kasten konden worden opgesteld en daardoor beter te vinden waren, al kostte het heel wat geloop heen en weer. Een welkome schenking was die in 1961 van de vermeerderde uitgave van 't Vergulde licht der zee vaart van Claas Hendriksz. Gietemaker (Middelburg 1713; het enige bekende exemplaar in Nederland). Een belangrijk legaat in deze periode is dat van de Middelburgse antiquair Willem Hendrik Bal in 1962. Honderden kostbare negentiende- en vroeg twintigste- eeuwse werken op het gebied van zilver en porselein alsmede talrijke achttiende-eeuwse reisverslagen en negentiende-eeuwse kinderboekjes verrijkten de col lectie. Ook moet genoemd worden de aankoop in 1982 van de oude en waardevolle boeken van de toen malige Rijks Pedagogische Academie uit de Lange Noordstraat: een paar duizend boeken op het gebied van letterkunde, geschiedenis, natuurkunde etc., waaronder bijvoorbeeld een, zij het wat gemaltrai teerd, boek over rupsen en vlinders van Maria Sibylla Merian met gekleurde platen uit het begin van de achttiende eeuw. Ook de collectie Altorffer, bestaande uit het gehele archief van de Middelburgse drukkerij- 24 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 24