uitgever sinds 1784, werd binnengebracht. Hieronder duizenden negentiende- en vroeg twintigste-eeuwse affiches van allerlei soort. Omdat in 1961 het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied (nu Zeeuws Documentatiecentrum) werd opgericht, was er vanaf dat moment ook gerichte aandacht voor ontbrekende oude drukken op Zeeuws gebied. Zo was in 1970 de schenking van de heer Hendrikse op dit gebied een waardevolle aanwinst. Dus groeide en groeide de collectie en, het verhaal wordt eentonig, ook de behuizing in de Abdij begon in zijn voegen te kraken en daarom werd er wederom uitgezien naar een nieuwe behuizing. Kousteensedijk Na jarenlange voorbereiding kon in 1985 een nieuw gebouw worden betrokken, het huidige pand aan de Kousteensedijk, beter bekend onder de naam Zeeuwse Bibliotheek. Hierin was plaats voor een ruime kluis die beantwoordde aan alle eisen wat betreft klimaatbeheersing. Eindelijk vond het oud bezit rust en kon de catalogisering voortvarend ter hand worden genomen. Na bijna 70 jaar is dan het oude boekenbezit vrijwel geheel in kaart gebracht en via de geautomatiseerde catalogus raadpleegbaar. Deelcollecties zoals de handschriften, de pamfletten, de ordonnanties etc. zijn op papier beschreven en wachten op digitale ontsluiting. Want ook aan deze cultuuromslag - boeken full text op het scherm - kan en moet de bibliotheek niet ontkomen, wil ze straks geen eenling vormen binnen het bibliotheek landschap. Ook een actie als 'Adopteer een boek' kon op touw worden gezet met als doel bepaalde door de ramp van 1940 beschadigde boeken te laten restau reren en conserveren. Particulieren en instellingen werden daartoe opgeroepen en een aantal werken is middels deze actie een tweede leven begonnen. Het zou eigenlijk aanbeveling verdienen een permanent restauratiefonds in het leven te roepen. Ook in deze periode vermeerderde de oude boeke rij via de inmiddels traditionele kanalen van aankoop, schenking en legatering. Ik denk bijvoorbeeld aan de waardevolle boeken op het gebied van de natuurlijke historie en de Zelandica van de heer Van der Feen uit Domburg en de grote collectie van Piet Meertens uit zijn huis aan de Dam te Middelburg. Vele bijzondere oude Zeeuwse boeken en zijn archief betrekking heb bend op Zeeland vonden hun weg een aantal meters verderop. Kostbare Middelburgse boekbanden uit de achttiende eeuw konden worden aangekocht, waaron der een zeldzame, prachtig versierde, band uit 1773. Maar ook op muzikaal gebied werd de collectie ver rijkt door sinds de jaren dertig wel aanwezige maar tot nu toe onontdekte en onbeschreven (handgeschre ven) partituren van fan Morks, Henriëtte Witsen en Von Brucken Fock. Van deze laatste kwam nog niet zo lang geleden zijn archief in ons bezit met daarin weer talrijke partituren, waaronder unica. Vele andere aanwinsten zou ik hier nog kunnen noemen, ook van particulieren die zomaar ineens voor je bureau staan met iets waardevols, maar laat ik afsluiten met een paar bijzondere zaken uit het laatste decennium. De Boutens collectie In 1996 konden wij van de erven Boutens een honderdtal boeken van de Middelburgse dichter P.C. Boutens aankopen. De soms zeer kostbare uitga ven zijn niet alleen interessant voor literatuurhistorici, ook bibliofielen kunnen er hun hart aan ophalen. In 2004 vond de officiële overdracht plaats van de com plete literaire nalatenschap van de (dagboek)schrijver, dichter en literatuurcriticus Hans Warren, een unieke gebeurtenis. De komst van zo'n 1.000 achttiende- en negentiende-eeuwse kinderboekjes, waaronder vele unica, uit de collectie van John Landwehr in 2006 was een belangwekkende verrijking voor de oude kinder boekencollectie en evenzeer was dat in 2007 de collec tie van Marchien Hof, bestaande uit ongeveer 3.000 stuks protestants-christelijke jeugdliteratuur, waaron der vele zeldzame zondagsschoolboekjes. En tot slot vermeld ik hier mijn leukste aankoop uit 2007: van een Duitse particulier kon ik een in de literatuur vol slagen onbekende en eerste Middelburgse druk kopen van de Georgarchontomachiae van Beronicius uit 1672, een satirisch stuk over de rebellie van Walcherse boeren tegen de Middelburgse overheid in juli 1672. Dat deze druk nergens anders aanwezig is, hoeft geen nadere uitleg, wel onderzoek. Van begin (1859) tot nu (2009) is er veel Costeliclc Goed bijeengebracht waarop ook een steeds groter beroep wordt gedaan door studenten, hoogleraren, (regionale) historici en andere geïnteresseerden. En dat is een positieve ontwikkeling, want we verza melen niet om het verzamelen, maar om het bijeen gebrachte culturele erfgoed ter beschikking te stellen voor iedereen die daar nader kennis mee wil maken. 25 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 25