BOEKEN EN HANDSCHRIFTEN van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in de Zeeuwse Bibliotheek IR Het Genootschap bezit een grote verzameling boeken en handschriften. In 1940 ging veel ver* loren, maar veel bleef gespaard en daarna nam de verzameling sterk toe. In 2007 sloot het Genootschap met de Zeeuwse Bibliotheek een overeenkomst waarbij het beheer van het over grote deel van het boekenbezit en een groot aantal handschriften aan de bibliotheek werd toever trouwd. Dit Genootschapsbézit is hierna de (Genootschaps)colléciiè génoemd. Het inrichten van een bibliotheek behoorde tot de talcen die het Genootschap zich stelde. Het Genootschap is opgericht in 1769, de tijd van de Verlichting die de maatschappij beter wilde inrichten en er een onverzadigbaar nieuwsgierigheid heerste. In de eerste decennia was wetenschapsbeoefening in brede zin het doel van het Genootschap met veel aandacht voor natuur, theologie en geneeskunde. Ook werd geschiedenis beoefend. De meeste drukwerken heeft het Genootschap door schenking of legaat verkregen. Leden schonken hun werk. Het eerste boek dat binnenkwam, was van de Zierikzeese natuurkundige Job Baster, ook lid van de Royal Society in Londen: Over de voortteling der die ren en planten, uit 1768. Van Damme schonk in 1771 114 delen van de Acta eruditorum uit Leipzig en veel andere boeken. Door ruilverkeer kreeg het Genoot schap publicaties van wetenschappelijke instellingen. Volgens het Genootschapsreglement van 1801 zou elk lid gevraagd worden een boelc of ander voorwerp aan het Genootschap te schenken. In de negentiende eeuw is het boekenbezit van het Genootschap in aantal en kwaliteit sterk gegroeid. Later zijn enkele belangrijke schenkingen ontvangen. De collectie heeft een algemeen karakter en strekt zich uit van de vijftiende eeuw tot vandaag. Het is belangrijk dat dit materiaal in Zeeland beschikbaar is. Veel van wat in 1940 gespaard bleef, is helaas door bluswater en vlammen beschadigd. Vaak gin gen de banden verloren, maar bleef de inhoud intact, zelfs handgekleurde illustraties. Meestal zal een beschadigd boek voor studie nog bruikbaar zijn. De incomplete en beschadigde Descriptio geopgraphica van Sebastiaan Munster, een kaartboek uit 1540, kan voor kennis van de zestiende-eeuwse cartografie goed worden gebruikt. Overigens bevat de collectie op allerlei terreinen zeldzame boeken in mooie con ditie. In dit korte overzicht worden vooral boeken genoemd die men in het dagelijks leven weinig tegenkomt. 27 Zeeuws Tijdschrift 2009 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 27